در خاطره روزها ۲۴ مرداد ۱۳۹۷- ۱۵ اوت

اندازه متن
Aa Aa

 

در خاطره روزها ۲۴ مرداد ۱۳۹۷

تظاهرات ۳۰ هزار نفري مردم زنجان

تظاهرات ۳۰ هزار نفري مردم زنجان

۲۴ مرداد ۱۳۷۰-۱۵ اوت تظاهرات ۳۰ هزار نفري مردم زنجان

مردم «زنجان» ۵ مركز حكومتي و ۵۰ اتومبيل دولتي را به آتش كشيده و منهدم كردند. رژيم آخوندي نيروهاي سركوبگر خود را از شهرهاي اطراف بسيج كرد وبه سوی مردم آتش گشود ۵ تن از تظاهركنندگان  شهيد و تعداد زيادي مجروح گرديدند.

 

 

كشته شدن رئيس جمهور بنگلادش

كشته شدن رئيس جمهور بنگلادش

۲۴ مرداد -۱۵ اوت «۱۹۷۵ ميلادي» كشته شدن رئيس جمهور بنگلادش

«مجيب الرحمان» بنيانگذار «بنگلادش» در ۵۵سالگي، در يك كودتا كشته شد و «مشتاق حمد» يكي ديگر از رهبران استقلال «بنگلادش» زمام امور را گرفت.  «بنگلادش» ۲۴ سال «پاكستان شرقي» ناميده ميشد، و با مبارزات مردم به رهبري «مجيبالرحمان» به استقلال رسيد.

 

 

استقلال هندوستان

استقلال هندوستان

۲۴ مرداد -۱۵ اوت «۱۹۴۷ ميلادي» استقلال هندوستان

مبارزات استقلال هند، با رهبري گاندي بر كنگرة ملي اين كشور، اوج  گرفت. «گاندي» خواستار استقلال تمام هند شد. او با تحريم كالاهاي انگليسي، مبارزات را شدت بخشيد و سرانجام به نتيجه رساند.

 

 

سالروز تأسيس پاناماسيتي

سالروز تأسيس پاناماسيتي

۲۴ مرداد -۱۵ اوت «۱۵۱۹ ميلادي» سالروز تأسيس پاناماسيتي

این شهر توسط فاتح اسپانیایی پدرو آریاس داویلا بنیان نهاده شد. این شهر نقطه آغازی بر اکتشافاتی بود که به فتح امپراتوری اینکاها در پرو انجامید. پاناماسیتی پایتخت و بزرگ‌ترین شهر کشور پاناما است. این شهر در محل ورودی کانال پاناما از طرف اقیانوس آرام واقع شده‌است.

 

 

زادروز ادنا فربر

زادروز ادنا فربر

۲۴ مرداد -۱۵ اوت «۱۸۸۵ ميلادي» زادروز ادنا فربر

ادنا داستان‌نگار آمریکایی که کار قلم را از روزنامه‎نگاری آغازکرده بود برنده چند جایزه ادبی ازجمله جایزه پولیتزر شد. او  32 داستان، چند مجموعه داستان کوتاه و هفت نمایشنامه نوشت و در 16آوریل 1968 در 83 سالگی درگذشت.