در خاطره روزها ۲۵ مرداد ۱۳۹۷- ۱۶ اوت

اندازه متن
Aa Aa

 

در خاطره روزها ۲۵ مرداد ۱۳۹۷

اولین شهید زن مجاهد خلق

اولین شهید زن مجاهد خلق

۲۵ مرداد «۱۳۵۴ خورشيدي» ۱۶ اوت اولين شهيد زن مجاهد خلق

فاطمه امینی  زندگی مبارزاتی خود را از ۱۳۴۱در دانشکده ادبیات مشهد  آغازکرد. بعد از آن در ارتباط با مجاهدین قرار گرفت. در اسفند ۱۳۵۳ بر سر یک قرار دستگیرشد و تحت شدیدترین شکنجه‌ها قرارگرفت و با شهادتش اطلاعات خلق را مخفی نگه‌داشت

 

 

کودتای ۲۵ مرداد

کودتای ۲۵ مرداد

۲۵ مرداد «۱۳۳۲ خورشيدي» ۱۶ اوت کودتای ۲۵ مرداد

یک پروژه‌ی نافرجام برای سرنگونی دولت محمد مصدق بود که با طراحی و پشتیبانی مالی سازمان مخفی اطلاعات بریتانیا و سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا و با فرمان محمدرضا پهلوی، شکل گرفت که با شکست روبرو شد.

 

 

استقلال قبرس

استقلال قبرس

۲۵ مرداد -۱۶ اوت «۱۹۶۰ ميلادي» استقلال قبرس

«قبرس» كه پس از سلطه «عثماني»، مستعمرة «انگلستان» بود در پي مبارزات مسلحانه مردم به استقلال رسيد و اسقف «ماكاريوس» رهبر جنبش، به عنوان نخستين رئيس جمهور انتخاب شد.

 

 

قتل عام میهن پرستان در انگلستان

قتل عام میهن پرستان در انگلستان

۲۵ مرداد -۱۶ اوت «۱۸۱۹ ميلادي» قتل عام میهن‌پرستان در انگلستان

اتحادیه میهن پرستان منچستر، برای اصلاحات پارلمانی یک تظاهرات 60تا 80‌ هزار نفری برگزار کردند. هنگامی که جمعیت به سخنان  هنری هانت، مبارز، گوش‌می‌دادند، توسط مالکان مورد هجوم قرارگرفتند. 15نفر کشته و حدود700نفر زخمی شدند. این قتل عام موسوم به Peterloo در میدان سنت پیتر، منچستر، انگلستان اتفاق افتاد.

 

 

در گذشت ایروینگ‌لانگمویر

در گذشت ایروینگ‌لانگمویر

۲۵ مرداد -۱۶ اوت «۱۹۵۷ ميلادي» درگذشت ایروینگ لانگمویر

شیمیدان و فیزیکدان آمریکایی که در 1932جایزه نوبل شیمی را به‌دست‌آورد.لانگمویر در رشته‌های مختلف فیزیک و شیمی تحقیقات داشت. ازجمله لامپ‌های گازی رشته‌یی و جوشکاری هیدروژنی از اختراعات اوست. آزمایشگاه لانگمویر برای تحقیقات جوی در نزدیکی نیومکزیکو به افتخار او نامگذاری شده . مجله‌یی علمی به اسم او میباشد.