کنفرانس بین المللی ایران چشم انداز تغییر، جایگاه مقاومت سازمانیافته- ۲۹ ژوئن ۲۰۱۸

اندازه متن
Aa Aa

کنفرانس بین المللی ایران چشم انداز تغییر، جایگاه مقاومت سازمانیافته- ۲۹ ژوئن

كنفرانس بين‌المللي «ايران: چشم‌انداز تغيير»

۲۹ژوئن ۲۰۱۸

پنل چهارم: قيام مردم ايران، نقش و جايگاه مقاومت سازمانیافته

سفير ميچل ريس-رئيس پيشين اداره طراحي سياست دروزارت خارجه آمريكا

فكر كردم كه بسيار مفيد خواهد بود كه يك ديدگاه تاريخي از اينكه ما اكنون كجا هستيم ارائه بدهم در اين لحظه و زمان خاص با مرور اينكه ما كجا بوده ايم در چند سال گذشته و پيشرفت مهمي كه توسط اپوزيسيون دموكراتيك رژيم تهران صورت گرفته است.

اولين باري كه از من خواسته شد وارد اين پروژه بشوم، بيش از ۳۰۰۰ نفر اعضاي مجاهدين در يك كمپ، كمپ اشرف در داخل عراق زنداني بودند. شرايط آنها در آنجا سركوبگرانه بود. سپس به كمپ ديگري در عراق منتقل شدند جايي كه به غلط كمپ آزادي ناميده ميشد. در آنجا نيز آنها مورد رفتار غیر انسانی قرار گرفتند و مکررا هدف حملات موشكي قرار داشتند.. امروز اين زنان و مردان شجاع به خارج عراق و دور از دسترس رژيم ايران به آلباني منتقل شده اند چند سال قبل سازمان مجاهدين خلق ايران در ليست تروريستي وزارت خارجه آمريكا نامگذاري شده بودند. هر دو دولت دموكرات و جمهوريخواه از بررسي شهود خودداري ميكردند و در نتيجه اين اتهام را ادامه دادند.

رسانه هاي آمريكايي و بين المللي آنها همه مايل بودند كه اين دروغ را تكرار كنند كه مجاهدين تروريست هستند و هر كس كه از آنها حمايت كند شريك تروريسم است. اما امروز حقيقت آشكار شده است و مجاهدين از ليست تروريستي حذف شدند. اين يك پيروز بزرگ براي اپوزيسيون دموكراتيك است و يك ضربه به ملاها در تهران است.

تقريباً يك دهه قبل مردم ايران قيام كردند و به خيابان ها آمدند تا عليه انتخاباتي كه آنها فكر ميكردند فاسد است و از آنها دزديده شده است اعتراض كنند. آنها بطرز بي رحمانه اي توسط رژيم سركوب شدند. براي سالها اعتراضات پراكنده بود. اما در چند ماه گذشته ما شاهد يك تغيير بوده ايم. در سرتاسر ايران اعتراضاتي را ديده ايم كه به‌طور همزمان  فوران کرده است. اعتراض عليه فساد نهادینه،‌ اعتراض عليه سوء مديريت اقتصادي. اعتراض عليه ماجراجويي هاي خارجي در عراق، سوريه، لبنان، يمن و ساير جاها بجاي اينكه براي مردم خودشان در داخل سرمايه گذاري كنند. ترس از رژيم درحال از بين رفتن است و مردم دوباره صداي خودشان را پيدا كرده اند.

قدرت حرکت  به وضوح تغییر جهت داده است و به طور فزاینده‌یی در سمت كساني قرار گرفته است  كه خواهان يك ايران دمکراتیک هستند که ميتواند جايگاه واقعی خود  را در ميان فرهنگ ها و كشورهاي بزرگ جهان بدست بياورد. قدرداني بايد اول از همه و بيشتر از همه نثار خانم رجوي و اعضاي شوراي ملي مقاومت ايران در آمريكا ، فرانسه و سرتاسر جهان گردد. كه به اين هدف ايمان داشته اند و بطور خستگي ناپذير تلاش كرده اند تا بي عدالتي رژيم ايران را روشن كنند و يك پيام اميدوار كننده بياورند كه يك راه بهتر رو به جلو وجود دارد. به همه شما تبريك ميگويم.

شما دوستان زيادي دركنارتان داريد در اين پنل ، در سرتاسر آمريكا و اروپا، كه همگي خواهان يك اينده بهتر براي مردم ايران هستند. همه ما ميخواهيم كمك كنيم. همه ما ميخواهيم كه ببينم شما و مردم ايران از برابری، برادری و آزادی  برخوردار باشيد. اين هدف است و ما امروز از هر زمان ديگري به آن نزديكتر هستيم.

 

مایکل موکیزی – وزیر پیشین دادگستری آمریکا

ما در حقيقت در زمان بسيار اميدوار كننده یي هستيم و فكر ميكنم اگر دقت نكنيم، خطراتي وجود دارد، حتي در رابطه با همين گردهمآيي. بنابر اين موكدا تاكيد ميكنم بر آنچه سفير ريس گفت كه بايد روشن كنيم ما چه كساني هستيم و چه چيزي را نمايندگي ميكنيم، و اينكه اين سازمان متفاوت است با آنچه كه نشان داده شده است. در رابطه با اعتراضات در ايران، يك تفاوت مادي وجود دارد، بين آنچه كه قبلا ديده ايم و آنچه كه حالا شاهد آن هستيم، آنها گسترده هستند، فقط در تهران نيستند، از تهران شروع نشدند، در تمامي كشور گسترده هستند، و اين يك علامت بزرگ اميدواركننده است، به زبان معکوس، شايد بتوان گفت كه ما يك تشكر به رئیس جمهور قبلي آمريكا بدهكاريم، چون مقدار زيادي پول به دولت ايران داد، در ارتباط با قرارداد برجام، و مردم ايران حالا ميبينند كه اين پول صرف اقتصاد نشده است، و هيچ نفعي از آن به آنها نرسيده است، در عوض به جيب آنهايي ريخته كه مردم را سركوب ميكنند، و همچنين صرف حمايت از ماجراجوييهاي خارجي شده، و وقتي شعارهاي اين تظاهرات ها را ميشنويم، ميبينيم كه تمركز آنها روي اين است كه به رژيم ايران بگويند ما خواهان حل مشكلات در اينجا هستيم، و ما ميخواهيم كه پولها همينجا بكار گرفته شود، اين يك علامت بسيار اميدوار كننده است، و نشان ميدهد كه ارتباطات در ايران زنده و فعال است، كاري كه ما ميتوانيم انجام دهيم و كمك كننده است، اين است كه براي مردم ايران امكانات ارتباطاتي مهيا كنيم، تا بتوانند پيامشان را به يكديگر و به تمامي كشور برسانند، و اين خيزش را ادامه دهيم.

 

لوییس فری، مدير پيشين اداره تحقيقات فدرال آمريكا

خوشحالم که اینجا با شما هستم و از شما سپاسگزارم برای تعهد شما و به خصوص من فکر می کنم همه اعضای اين پنل مايلند تشكر كنند از مردان و زنان جوان و همه مردان و زنان ایران که دوباره پا به ميدان نبرد آزادي براي پيش بردن آرمانشان گذاشته اند و بخوبي توسط سازمان مجاهدين مورد پشتيباني قرار گرفته اند. اما من با ميچل موافقم که این واقعا یک لحظه تاریخی است. من فکر می کنم مجموعه ای از شرایط وجود دارد که قبلا وجود نداشته اند. روز دوشنبه اي كه گذشت، همانطور که احتمالا می دانید، ۲۲مين سالگرد بمب گذاری های برج خوبر بود.۱۹  آمریکایی و ده ها و ده ها تن از مردم عربستان در این حمله کشته شدند. این یک حمله توسط سپاه پاسداران بود که حزب الله را در استان شرقی تامین مالی ميكرد تا اين حمله  را عليه آمريكايي انجام دهد كه بشكل کنایه آمیزی  منطقه پرواز ممنوع را بر فراز جنوب عراق اعمال می‌کرد.

پس چه چيزي تغییر کرده است و چه چیزی تغییر نکرده است. رژیم و سپاه پاسداران همچنان به صدور تروريسم ادامه ميدهند، چه در سوريه و چه در يمن يا عراق يا در غزه. اين چيزي است كه تغيير نكرده است. تمام فشارهایی که چه در داخل و چه در سطح بين المللي از طریق از سر گيري تحریمهای ایالات متحده علیه رژیم اعمال میشوند (رژیم) را از هدف اصلیش باز  نداشته و تغییری در آن ایجاد نکرده  است. اما فرماندهي و كنترل رژيم بصورتي بسيار جدي رو به زوال گذاشته است. اين تنها دانشجويان و دانشگاهيان و كساني كه كشور را ترك كرده اند نيستند كه بستوه آمده اند، بلكه همانطور كه آقاي دادستان كل (مایکل موکیزی) گفت، خشم و تلاش و شجاعتی که  در بازار تهران ، يعني پايتخت شاهد بودیم فوق العاده خيره كننده بود. اینها مغازه داران، ستون فقرات اقتصاد ایران هستند و آنها خشمگين هستند. چرا آنها خشمگين هستند؟ فقط ظرف چند ماه گذشته اوضاع ۴۰ درصد بدتر شده است و همچنان بدتر ميشود. از سرگیری تحریم ها یک تغییر کلیدی و یک کاتالیزور کلیدی است. هر چه ميگذرد ما از كمبودها و ناجور بودن قراردادي كه دولت قبلي با رژیم ايران بست بيشتر مطلع مي شويم. ما درست هفته قبل از طريق واشنگتن پست مطلع شديم كه يك ترتيبات مخفي وجود داشته است كه وزير خزانه داري، جاكوب ليو، مجوزي صادر كرده و تلاش كرده بود كه دو بانك آمريكايي را مجبور كند كه تبادلات دلاري با رژيم داشته باشند. كه آن دو بانك بسيار عاقلانه آنرا رد كردند. و البته دولت به كنگره دروغ گفت كه آيا معامله جانبي در اين رابطه وجود داشته است يا خير. بنابراين تحريمها برگشته است و تاثيرات آن بلافصل است، نه تنها  کمپانی نایک کفش فوتبال به تیم ایران نداد،  بلكه توتال هم از پروژه پارس جنوبي بيرون كشيده است و اين به رغم چيزي است كه دولتشان از آنها انتظار دارد.  دايمر، زيمنس وهمه شركتها، ديگر ريسك نقض تحريمهاي ثانويه را نخواهند پذيرفت. در مورد كيس توتال، توتال يك كيس بزرگ است، توتال يك شركت فرانسوي عظيم چند مليتي است، ولي ۹۰ درصد تبادلات آن توسط بانكهاي آمريكايي تامين ميشود و ۳۰ درصد سهامداران آن آمريكايي هستند. بنابراين اين شركت ، عليرغم اينكه دولت پاريس آنها را تشويق بكند، حاضر نيست آن تحريمها را نقض كند.

من فکر می کنم ترکیب همه این چیزها بطور هم زمان فرصت بسیار بسيار منحصر به فردي است. و مانند هر گونه مبارزه، اما به ویژه مبارزه ای که در آن مردم جانشان را از دسته داده اند و در معرض خطر هستند، واقعا زمان آن است که با اعتماد به نفس به جلو، با استقامت، و با یک چشم انداز به جلو حرکت كنيم. همانطور كه  موكيزي گفت زمان خطرناكي است، ولي افرادي كه در اين آخر هفته اينجا كار ميكنند هيچ واهمه و تردیدی  براي اقدام از خود نشان نداده اند. و من فكر ميكنم الان زمان عمل جسورانه است. متشكرم.

منبع: كنفرانس بين‌المللي «ايران: چشم‌انداز تغيير» – پنل چهارم قسمت اول – قيام مردم ايران، نقش و جايگاه مقاومت سازمانیافته-۲۹ژوئن ۲۰۱۸

کنفرانس بین المللی ایران چشم انداز تغییر، جایگاه مقاومت سازمانیافته- ۲۹ ژوئن در یوتویوب سیمای آزادی