در خاطره روزها ۲۷ مرداد ۱۳۹۷- ۱۸ اوت

اندازه متن
Aa Aa

 

در خاطره روزها ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ 

درگذشت کمال‌الملک

درگذشت کمال‌الملک

۲۷ مرداد «۱۳۱۹ خورشيدي» ۱۸ اوت درگذشت كمالالملك

«محمد غفاري«كمال‌الملك»،  نقاش ايراني از اولین تحصیل‌کردگان ایرانی در فرنگ و از افراد پرنفوذ دوره قاجار بود. او به‌علت فساد «قاجار» چند بار ايران را ترك كرده بود،. هنگامي كه رضاخان «كمال الملك» را براي كشيدن تصوير وليعهدش تحت فشار گذاشت، وي استعفا كرد و در روستايي در نيشابور به سادگي زيست.

 

 

در گذشت بالزاک

در گذشت بالزاک

۲۷ مرداد -۱۸ اوت «۱۸۵۰ ميلادي» درگذشت بالزاك

«اونوره دوبالزاك» داستان نويس معروف فرانسوي از نويسندگان «رئاليست» جهان، در طول عمر کوتاهش بيش از صد مقاله، رمان و نمايشنامه نوشت. آثار معروف او  «آرزوهاي برباد رفته»،«اوژني گرانده»، «باباگوريو» و «چرم ساغري» هستند.

 

 

مرگ چنگیزخان

مرگ چنگیزخان

۲۷ مرداد -۱۸ اوت «۱۲۲۷ ميلادي» مرگ چنگيزخان

«چنگيزخان مغول»با استفاده از ضعف سلطان «محمد خوارزمشاه»دست به حملة گسترده‌يي در شهرهاي ايران زد. مغول‌هاعلاوه بر قتل عام و ويراني، بسياري از شهرها را با خاك يكسان كردند.. وي در ۷۲سالگي در مغولستان درگذشت و در گوري پنهان به خاک سپرده شد.

 

 

استغای پرویز مشرف

استغای پرویز مشرف

۲۷ مرداد -۱۸ اوت «۲۰۰۸ ميلادي» استعفای پرویز مشرف

پرویز مشرف دوازدهمین رئیس‌جمهور پاکستان بودکه در پی کودتا، با برکنار کردن نواز شریف نخست‌وزیر منتخب به مدت ۹سال بر این کشور حکومت‌کرد. مشرف سرانجام در پی تهدید جناح‌های مخالف خود در پارلمان پاکستان مبنی بر استیضاح و برکناری وی از مقام ریاست جمهوری در این روز استعفای خود را اعلام‌کرد.

 

 

آغاز قیام تاریخی مارتین لوتر

آغاز قیام تاریخی مارتین لوتر

۲۷ مرداد -۱۸ اوت «۱۵۱۷ ميلادي» آغاز قيام تاريخي “مارتين لوتر”

مارتين لوتر، مؤسس فرقه پروتستان در 13 مه 1483م در آلمان به دنيا آمد. وي بر برخي از اعمال ارباب كليسا ايراد گرفت. آغاز قيام لوتر بر ضد كليساي كاتوليك بر سر اقدام برخی کشیشان به فروش رسمي آمرزش‏نامه بود.