در خاطره روزها ۲۸ مرداد ۱۳۹۷- ۱۹ اوت

اندازه متن
Aa Aa

 

در خاطره روزها ۲۸ مرداد ۱۳۹۷

فاجعه سينما ركس آبادان

فاجعه سينما ركس آبادان

۲۸مرداد۱۳۵۷-۱۹ اوت  فاجعه سينما ركس آبادان

دريك توطئه شوم، سينما «ركس» آبادان به آتش كشيده شده و حداقل 420 تن از مردم بيگناه در اين جنايت وحشيانه درآتش سوختند. ،  بعدها معلوم شد برخي از سردمداران رژيم آخوندي از طراحان اصلي اين فاجعه بودهاند. جنایتکاران قبل از آتش‌زدن، درب‌ها را قفل‌کرده و محل را به بنزین آغشته‌ بودند.

 

 

كودتا عليه پيشواي نهضت ملي ايران

كودتا عليه پيشواي نهضت ملي ايران

۲۸ مرداد «۱۳۳۲ خورشيدي» ۱۹ اوت كودتا عليه پيشواي نهضت ملي ايران

دولت مصدق که برکنترل منابع نفتی ایران پافشاری میکرد سرانجام با توزيع ۳۹۰ هزار دلار بين آخوندهاي فاسد و برخي سران ارتش، و با  بلوا در ميدان بهارستان توسط کودتایی نظامی با درخواست انگلستان و دخالت مستقیم افسران اطلاعاتی، نفرات لجستیک سفارت‌خانه و حمایت دولت آمریکا سرنگون شد.

 

 

زادروز ویلارد استرلینگ بویل

زادروز ویلارد استرلینگ بویل

۲۸ مرداد -۱۹ اوت «۱۹۲۴ ميلادي» زادروز ویلارد استرلینگ بویل 

فیزیکدان کانادایی، پیشگام در زمینه تکنولوژی لیزر و مخترع مشترک  دستگاه جفت‌کننده بار میباشد. در اکتبر سال ۲۰۰۹ اعلام شد که بویل از کسانی است که جایزه‌ی نوبل فیزیک به آن‌ها تعلق می‌گیرد، او و همکارانش برای ساخت مدارهای نیمه‌هادی تصویری یا حس‌گر CCD این جایزه را دریافت کردند.

 

 

آزادی جومو کنیاتا

آزادی جومو کنیاتا

۲۸ مرداد -۱۹ اوت «۱۹۶۱ ميلادي» آزادی جومو کنیاتا 

اولین رئیس‌جمهور کنیا پس از استقلال این کشور است. او پس از تحمل 9سال زندان با فشار سوسیالیستها بر انگلستان در این روز آزاد شد. اتحادیه ملی کنیا به رهبری جومو کنیاتا، بلافاصله پس از استقلال کنیا در ۱۹۶۳، دولت را تشکیل‌دادند. یک سال بعد کنیاتا اولین رئیس جمهور کنیا گردید.

 

 

درگذشت آندرا پالادیو

درگذشت آندرا پالادیو

۲۸ مرداد -۱۹ اوت «۱۵۸۰ ميلادي» درگذشت آندرا پالادیو 

پالادیو معمار ایتالیایی  در جمهوری ونیز بود. پالادیو از معماری روم باستان و معماری یونان باستان و به‌خصوص ویتروویوس متأثر بود، تاثیرگذارترین فرد در تاریخ معماری شناخته می‌شود. ساختمان‌های طراحی شده توسط پالادیو عمدتا در شمال ایتالیا قراردارند. آموزه‌هایش در قالب چهار کتاب معماری او را به شهرت رساند.