در خاطره روزها ۲۹ مرداد ۱۳۹۷- ۲۰ اوت

اندازه متن
Aa Aa

در خاطره روزها ۲۹ مرداد ۱۳۹۷

دستگيري دكتر مصدق

دستگيري دكتر مصدق

۲۹ مرداد «۱۳۳۲ خورشيدي» ۲۰ اوت دستگيري دكتر مصدق

يك روز پس از كودتاي ۲۸ مرداد، دكتر «مصدق» با چند تن از يارانش در خانه يي در «خیابان كاخ» تهران دستگير شد. حكومت كودتا از همان ساعات به دست گرفتن قدرت، به دستگيري، شكنجه و كشتار آزاديخواهان هواخواه دكتر «مصدق» پرداخت.

 

 

نخستين فرستندة راديو

نخستين فرستندة راديو

۲۹ مرداد -۲۰ اوت «۱۹۲۰ ميلادي» نخستين فرستندة راديو

اولين فرستنده راديویی بازرگاني در شهر «ديترويت» ايالت «ميشيگان» آمريكا كار خود را آغازكرد. این درست ۲۰ سال پیش از آن بود كه ایران دارای فرستنده رادیویی شود.

 

 

 

مرگ تروتسکی

مرگ تروتسکی

۲۹ مرداد -۲۰ اوت «۱۹۴۰ ميلادي» مرگ تروتسکی

لئون تروتسکی که در مکزیکوسیتی در تبعید می زیست، توسط رامون مرکادر بوسیله ضربات یخ شکن مجروح شده و روز بعد جان باخت. او از رهبران انقلاب بلشويكي سال ۱۹۱۷ روسيه  است که فرضيه انقلاب دائم را مطرح ساخته بود. برداشت خاص او از مارکسیسم به عنوان تروتسکیزم شناخته می‌شود.

 

 

حمله پیمان ورشو به چکسلواکی

حمله پیمان ورشو به چکسلواکی

۲۹ مرداد -۲۰ اوت «۱۹۶۸ ميلادي» حمله پیمان ورشو به چکسلواکی

اتحاد جماهیرشوروی به‌همراه هم‌پیمانانش در پیمان ورشو –بلغارستان،  آلمان شرقی، مجارستان و لهستان-به چکسلواکی حمله‌کرد. این حمله درمخالفت با بهار پراگ، الکساندر دوبچک و اصلاحاتِ سیاسیِ او بود. مخالفت گسترده‌ی مردم به‌صورت خودداری از هرگونه کمک ظاهر شد. دیوارنگاری‌ها و پلاکاردها، مهاجمان را محکوم می‌کرد.

 

 

درگذشت پل ارلیش

درگذشت پل ارلیش

۲۹ مرداد -۲۰ اوت «۱۹۱۵ ميلادي» درگذشت پل ارلیش 

زیست‌شناس آلمانی برنده جایزه نوبل فیزیولوژی و پزشکی در ۱۹۰۸به خاطر مطالعه سازوکار ایمنی بدن بود.

پل ارلیش یکی از آخرین پزشکانی بود که در زمینه‌هایِ گوناگونِ پزشکی کارآیی داشتند. با مرگ او دورانِ چند رشته‌شناسی در دانش پزشکی به‌پایان رسید و دوران تخصص آغاز گردید.