در خاطره روزها ۳۰ مرداد ۱۳۹۷- ۲۱ اوت

اندازه متن
Aa Aa

 

در خاطره روزها ۳۰ مرداد ۱۳۹۷ 

دستگیری طرفداران مصدق

دستگیری طرفداران مصدق

۳۰ مرداد «۱۳۳۲ خورشيدي» ۲۱ اوت دستگیری طرفداران مصدق

توسط دولت کودتا اعلام شد كه بازداشت هواداران دكتر مصدق و مقامات منصوب از جانب او در سراسر كشور ادامه دارد و تا بامداد اين روز بيش از دويست تن بازداشت شده اند و بسياري از مقامات دولتي بركنار شده و تصفيه ادارات ادامه خواهد داشت.

 

 

درگذشت ترانه‌سراي معروف ايران

درگذشت ترانه‌سراي معروف ايران

۳۰ مرداد ۱۳۸۷-۲۱ اوت درگذشت ترانه‌‌ سراي معروف ايران

«تورج نگهبان» ترانه‌سراي ايران، متولد سال ۱۳۱۱ در اهواز بود. وي كه بر روي بيش از ۷۰۰ آهنگ ايراني ترانه ساخته بود و در عين حال يك نويسنده و فعال ميهن پرست بود و سردبيري چند نشرية ادبي را نيز به‌عهده داشت.

 

 

درگذشت کارگردان تئاتر آلمان

درگذشت کارگردان تئاتر آلمان

۳۰ مرداد -۲۱ اوت «۲۰۱۰ ميلادي» درگذشت کارگردان تئاتر آلمان

«کريستف اشلينگنزيف» علاوه بر سينما، در صحنه تئاتر، با اجراي نمايشهاي كوتاه ابعاد مختلفي از زندگي انسان را عرضه کرد، دو نمايش پاياني او، «کليساي درد» و «آموختن مرگ»، نام داشت.

 

 

ترور رهبر مليگراي فيليپين

ترور رهبر مليگراي فيليپين

۳۰ مرداد -۲۱ اوت «۱۹۸۳ ميلادي» ترور رهبر مليگراي فيليپين

«بنينو اكينو» به دولت «فيليپين» اطلاع داد كه قصد باز گشت به كشور را دارد ولي در فرودگاه «مانيل» به دستور «ماركوس» ترور شد. اين عمل باعث سقوط «ماركوس» شد و فيليپينيها همسر «اكينو» را به رياست جمهوري خود برگزيدند.

 

 

تغيير پايتخت ايران

تغيير پايتخت ايران

۳۰ مرداد -۲۱ اوت «۴۴۱ ميلادي» تغيير پايتخت ايران

«يزدگرد دوم» كه پس از مرگ پدرش، «بهرام گور» به سلطنت رسيد، تصميم گرفت براي نزديك شدن به شمال شرقي كشور و جلوگيري از ورود باقيمانده «هون»ها به «فرارود» (بخش شمال شرقي خراسان) پايتخت را از «تيسفون» به «نيشابور»   از شهرهاي خراسان منتقل کند.