در خاطره روزها ۴ شهريور ۱۳۹۷- ۲۶ اوت

اندازه متن
Aa Aa

 

در خاطره روزها ۴ شهريور ۱۳۹۷

حق رأي براي زنان در آمريكا

حق رأي براي زنان در آمريكا

۴ شهریور-۲۶ اوت «۱۹۲۰ ميلادي» حق رأي براي زنان در آمريكا

دولت آمريكا با صدور اطلاعيه يي حق رأي براي زنان در انتخابات را به رسميت شناخت و زنان آمريكايي در مبارزة ۸۱ سالة خود براي به دست آوردن حق رأي پيروز شدند. پيش آن نيز زنان «فنلاند» درسال ۱۹۰۶اين حق را كسب كرده‌بودند. 

 

 

درگذشت جيمز ويليام

درگذشت جيمز ويليام

۴ شهریور-۲۶ اوت «۱۹۱۰ ميلادي» درگذشت جيمز ويليام

«جيمز ويليام» يكي از بانيان فلسفة «پراگماتيسم» به تدريس «كالبدشناسي»، «فيزيولوژي» و «فلسفه» مشغول بود. «پراگماتيسم» به معني «مصلحت گرايي» فلسفه ايست كه درآن  اصالت عمل با منافع روز تنظيم ميشود.

 

 

تصويب اعلاميه حقوق بشر

تصويب اعلاميه حقوق بشر

۴ شهریور-۲۶ اوت «۱۷۸۹ ميلادي» تصويب اعلاميه حقوق بشر

«مجلس ملي فرانسه» اصولي را تصويب كرد كه پايه «اعلاميه جهاني حقوق بشر» محسوب ميشود. بر اساس اين مصوبه انسان آزاد به دنيا مي‌آيد و در طول عمر خود بايد با داشتن حقوق برابر، آزاد زندگي كند.

 

 

انتشار تحقيقات درمورد طاعون

انتشار تحقيقات درمورد طاعون

۴ شهریور-۲۶ اوت «۱۸۹۴ ميلادي» انتشار تحقيقات درمورد طاعون

کیتاساتو شیباسابورو، باکتری‌شناس و دانشمند ژاپنی نتایج تحقیقات خود را بر ضدبیماری طاعون در نشریه theLancet منتشر کرد. این نشریه جزو قدیمی ترین نشریاتی است که در زمینه علوم پزشکی انتشار یافته است. لانست در سال ۱۸۲۳ توسط توماس واکلی بنیان گذاشته شد.

 

 

زاد روز لاوازيه

زاد روز لاوازيه

۴ شهریور-۲۶ اوت «۱۷۴۳ ميلادي» زاد روز لاوازيه

«آنتوان لاوازیه» شیمیدان فرانسوی، وی را پدر دانش شیمی نوین می‌دانند. لاوازیه نام‌های اكسیژن و هیدروژن را بر این دو گاز گذاشت. او سپس وارد سیاست شد و انقلابیون فرانسه بر او مهر ضدانقلاب زدند در ۱۷۹۴ با گیوتین گردنش زده شد.