در خاطره روزها ۸ شهريور ۱۳۹۷- ۳۰ اوت

اندازه متن
Aa Aa

 

در خاطره روزها ۸ شهريور ۱۳۹۷

مجازات اتابک

مجازات اتابک

۸ شهريور- ۳۰ اوت«۱۲۸۶ خورشيدي» مجازات اتابك

«ميرزا علي اصغر اتابك» معروف به «امين السلطان» كه با انواع  دسيسه‌هاي ضدانقلابي كمر به نابودي جنبش آزاديخواهي مشروطه بسته بود، با گلولة يكي از مجاهدان تبريز به نام «عباس آقا صراف آذربايجاني»  به سزاي اعمالش رسيد.

 

 

در گذشت نجیب محفوظ

در گذشت نجیب محفوظ

۸ شهریور-۳۰ اوت «۲۰۰۶ ميلادي» درگذشت نجيب محفوظ

«نجيب محفوظ» نويسندة معروف مصري و برنده جايزه «نوبل» در ادبيات در ۹۵ سالگي درگذشت. او اولين  نویسنده عرب است که این جایزه را دریافت‌كرد. نجیب ۳۰ کتاب داستانی نوشت. رمان‌های اولیه او، مانند «رادوبیس»، در زمان‌های مصر باستان می‌گذشت، اما اثر بزرگش به‌نام «سه‌گانه مصر»، به توصیف جامعه مدرن مصر روی‌آورد.

 

 

اعلام استقلال آذربایجان

اعلام استقلال آذربایجان

۸ شهریور-۳۰ اوت «۱۹۹۱ ميلادي» اعلام استقلال آذربایجان

آذربایجان در جنگ ایران و روسیه، طی قراردادهای گلستان و ترکمنچای در سال 1206 خورشیدی  به روسیه ملحق شد. جمهوری دمکراتیک آذربایجان در ۲۸ می ۱۹۱۸ تأسیس شد و در ۱۹۲۰ به اتحاد شوروی ضمیمه شد. آذربایجان در ۱۹۹۱ استقلال خود را بازیافت.

 

 

زاد روز لوئی‌داوید

زاد روز لوئی‌داوید

۸ شهریور-۳۰ اوت «۱۷۴۸ ميلادي» زاد روز ژاک لوئی داوید 

نقاش نامدار فرانسوی و از پیشگامان سبک نئوکلاسیسیسم بوده‌است. وی از هواداران انقلاب فرانسه و از دوستان نزدیک  ربسپیر، از معروف‌ترین رهبران انقلاب فرانسه و بعدها از هواداران ناپلئون بناپارت گردید. داوید در اوایل قرن ۱۹ تعداد زیادی شاگرد داشت و همین باعث شد تأثیر زیادی در هنر فرانسه داشته باشد.