در خاطره روزها ۱۱ شهريور ۱۳۹۷- ۲ سپتامبر

اندازه متن
Aa Aa

 

در خاطره روزها ۱۱ شهريور ۱۳۹۷

تسليم ژاپن و پايان جنگ جهاني دوم

تسليم ژاپن و پايان جنگ جهاني دوم

۱۱ شهریور-۲ سپتامبر «۱۹۴۵ ميلادي» تسليم ژاپن و پايان جنگ جهاني دوم

پس از آن كه آمریکا دو بمب هسته‌‏اي بر روي هيروشيما و ناكازاكي فرو ريخت و واحدهاي آلمانی نیز در اروپا تسليم شدند، ژاپن نيز خود را تسليم متفقين كرد و جنگ در آسيا كه از ژوئيه 1937 آغاز شده بود پس از هشت سال پايان يافت.

 

 

روز استقلال ويتنام

روز استقلال ويتنام

۱۱ شهریور-۲ سپتامبر «۱۹۴۵ ميلادي» روز استقلال ويتنام

هزاران نفر در میدان با دین (Bah Dinh) در هانوی گرد آمدند تا بیانیه‌ی استقلال را كه توسط نخستین رییس‌جمهور ویتنام، هوشی‌مین قرائت شد بشنوند. این بیانیه رسما استقلال و آزادی ویتنام را از یوغ صدسال استعمار فرانسه اعلام می‌كرد. هرسال در همین روز مردم ویتنام این مناسبت را جشن می‌گیرند.

 

 

تاريخچة دو «ماراتن»

تاريخچة دو «ماراتن»

۱۱ شهریور-۲ سپتامبر «۴۹۰ قبل از ميلاد» تاريخچة دو «ماراتن» 

فیلیپیدس میهن‌دوست آتنی، پس از اطلاع از پیاده شدن نیروی دریابُرد ایران در «آتیکا» و دشت ماراتن ۲۴۰ کیلومتر فاصله آتن تا اسپارت را در دو شبانه‌روز دوید تا از سران اسپارت بخواهد نیروی کمکی به آتن بفرستند. وی در این روز به اسپارت رسید و درخواست خود را مطرح ساخت.

 

 

درگذشت هو شی مین

درگذشت هو شی مین

۱۱ شهریور-۲ سپتامبر «۱۹۶۹ ميلادي» درگذشت هو شی مین

هوشی مین رهبر کمونیست ویتنام از ۱۹۴۵ تا ۱۹۶۹، اولین رئیس‌جمهور جمهوری دموکراتیک ویتنام است. از 15سالگی همکاری زیرزمینی با مبارزین جوان دانشگاه‌ها را آغازکرد. پس از اتمام تحصیلات دانشگاهی و شکست جنبش‌های وطن‌پرستانه به فرانسه رفت. او با بنیانگذاری حزب‌کمونیست ویتنام با فرانسه و سپس آمریکا جنگید و بر هردو پیروزشد.

 

 

زادروز فردریک سودی

زادروز فردریک سودی

۱۱ شهریور-۲ سپتامبر «۱۸۷۷ ميلادي» زادروز فردریک سودی

شیمیدان انگلیسی که وجود ایزوتوپ عناصر رادیواکتیو معینی را اثبات‌کرد. او در سال 1921 جایزه نوبل شیمی را دریافت کرد و همان سال عضو کمیته بین المللی توزیع اتمی شد. یک دهانه‌کوچک در سمت چپ ماه و همچنین یک ماده معدنی رادیواکتیویته دارای اورانیوم، به نام او Soddyite اسم‌گذاری شد.