در خاطره روزها ۱۳ شهريور ۱۳۹۷- ۴ سپتامبر

اندازه متن
Aa Aa

 

در خاطره روزها ۱۳ شهريور ۱۳۹۷

تظاهرات عليه گران شدن بليت اتوبوس

تظاهرات عليه گران شدن بليت اتوبوس

۱۳ شهریور«۱۳۴۶خورشیدی»۴شپتامبر تظاهرات عليه گران شدن بليت اتوبوس

در اين روز خيابانهاي تهران شاهد تظاهرات خشمگينانة مردم و دانشجويان «دانشگاه تهران» به‌علت افزايش بهاي بليت اتوبوسها بود. اين تظاهرات يك قدرتنمايي از طرف جنبشهاي انقلابي در برابر رژيم شاه بود و او را مجبور كرد تا مصوبة گراني بليت اتوبوس را لغو كند.

 

 

درگذشت پروفسور محسن هشترودي

درگذشت پروفسور محسن هشترودي

۱۳ شهریور«۱۳۵۵خورشیدی»۴شپتامبر درگذشت پروفسور محسن هشترودي

پرفسور «محسن هشترودي» رياضيدان، شاعر، فيلسوف، و دانشمند نامدار ايراني در مدرسه دارالفنون در تهران تحصیل، و مدرک دکترای خود را در ریاضیات از دانشگاه سوربن  فرانسه دریافت کرد.  در ۳۴ سالگي به سمت استادي رسيد و به خاطر كارهاي علمي‌اش به دريافت بيش از يكصد مدال علمي نائل آمد.

 

 

در گذشت ژرژ سيمنون

در گذشت ژرژ سيمنون

۱۳ شهریور-۴ سپتامبر «۱۹۸۹ ميلادي» در گذشت ژرژ سيمنون

«ژرژ سيمنون» نویسندة فرانسوی كه داستانهايش به ۵۱ زبان ترجمه شده و تا سال ۲۰۰۰ تيراژي برابر ۵۰۰ ميليون نسخه داشتند در ۸۶ سالگي درگذشت. وي كه بيش از ۲۲۰ داستان نوشته است ميگفت: هر داستان بايد درسي بياموزد كه راهنماي مردم قرار گيرد وگرنه كاري عبث است.

 

 

نخستين برنامة خبري زنده

نخستين برنامة خبري زنده

۱۳ شهریور-۴ سپتامبر «۱۹۵۱ ميلادي» نخستين برنامة خبري زنده

در اين روز نخستين برنامه خبري تلويزيوني بین قاره ای به صورت زنده پخش شد. اين گزارش خبري از کنفرانس مربوط به امضاي قرارداد صلح با «ژاپن» تهيه شده بود که در شهر «سانفرانسيسکو» برپا شده و بطور زنده در سراسر ايالات متحده پخش شد.

 

 

زادروز ريچارد رايت

زادروز ريچارد رايت

۱۳ شهریور-۴ سپتامبر «۱۹۰۸ ميلادي» زادروز ريچارد رايت

«ريچارد رايت» نویسنده سياهپوست آمريكايي ۵۲ سال عمركرد و نويسنده داستانهای کوتاه، رمان‌ و شعر بود.  وي که كار نويسندگي را از روزنامه‌نگاري آغازكرد، مدتها نويسنده و سردبير نشريات حزب كمونيست آمريكا بود.
بسیاری از آثار او مربوط به موضوعات نژادی است و به جنبش حقوق مدني سياهپوستان آمريكايي كمك بسياري كرد.