در خاطره روزها ۱۴ شهريور ۱۳۹۷- ۵ سپتامبر

اندازه متن
Aa Aa

 

در خاطره روزها ۱۴ شهريور ۱۳۹۷

افتتاح طولانيترين تونل

افتتاح طولانيترين تونل

۱۴ شهریور-۵ سپتامبر «۱۹۸۰ ميلادي» افتتاح طولانيترين تونل

در سوییس تونلی در میان رشته‌کوه‌های آلپ افتتاح شد که ساخت آن ۱۷ سال به طول انجامید. تونل گوتهارد (Gotthard) با ۵۷ کیلومتر طول، طولانی‌ترین تونل قطار جهان است. علاوه بر این، این تونل در فاصله‌ی ۲۳۰۰ متری زیر این رشته‌کوه قرار دارد و با این حساب عمیق‌ترین تونل جهان هم هست.

 

 

درگذشت اگوست كنت

درگذشت اگوست كنت

۱۴ شهریور-۵ سپتامبر «۱۸۵۷ ميلادي» درگذشت اگوست كنت

«اگوست كنت» فيلسوف معروف و پوزيتيويست فرانسوي در ۵۹ سالگي درگذشت. وي معتقد بود هرگونه اطلاعاتي، بايد با حواس بشر محك بخورد تا حقيقتش اثبات شود.. «اگوست كنت» ۶ جلد كتاب در زمينه «پوزيتيويسم» و كتابهايي در زمينة «هندسة تحليلي» و علم «نجوم» نوشت.

 

 

در گذشت موتزارت

در گذشت موتزارت

۱۴ شهریور-۵ سپتامبر «۱۷۹۱ ميلادي» در گذشت موتزارت

«ولفگانگ آمادئوس موتزارت» موسيقيدان وآهنگساز بزرگ اطريشي در ۳۵ سالگي درگذشت. او كه پدرش نيزموسيقيدان وآهنگساز بود از كودكي موسيقي را نزد پدر آموخت و بیش از ۶۰۰قطعه موسیقی برای اپرا و آهنگهاي ديگرساخت. ازاپراهاي معروف او «عروسي فيگاور» و «فلوت سحر آميز» را ميتوان نام برد.

 

 

زادروز یوهان کریستیان باخ

زادروز یوهان کریستیان باخ

۱۴ شهریور-۵ سپتامبر «۱۷۳۵ ميلادي» زادروز یوهان کریستیان باخ

آهنگساز آلمانی دوره کلاسیک و یازدهمین و آخرین پسر یوهان سباستیان باخ بود. به این دلیل که وی بیشتر عمر خود را در لندن سپری کرده‌است او را «باخِ لندن» یا «باخِ انگلیسی» نیز می‌نامند. وی تأثیر بسزایی بر شکل‌گیری موسیقی دوره کلاسیک داشته‌است.

 

 

۱۳ هزار خانه در آتش سوخت

۱۳ هزار خانه در آتش سوخت

۱۴ شهریور-۵ سپتامبر «۱۶۶۶ ميلادي» ۱۳ هزار خانه در آتش سوخت

پایان آتش‌‌ سوزی سه روزه «لندن» كه از يك نانوايي آغاز شده بود و يكي از بزرگترين رويدادهاي از اين دست درطول تاريخ است. در اين آتشسوزي ۱۳هزار و ۲۰۰خانه، ۸۶ كليسا از جمله کلیسای جامع سنت پل و بسياري از ساختمانهاي اداري خاكستر شد. اما تنها 6نفر درگذشتند.