در خاطره روزها ۱۶ شهريور ۱۳۹۷- ۷ سپتامبر

اندازه متن
Aa Aa

در خاطره روزها ۱۶ شهريور ۱۳۹۷ 

شهادت گل سرخ انقلاب

شهادت گل سرخ انقلاب

۱۶ شهريور« ۱۳۵۱ خورشيدي»۷ سپتامبر شهادت گل سرخ انقلاب

«مهدي رضايي» از قهرمانان مبارزة انقلابي عليه رژيم شاه و جوانترين عضو «سازمان مجاهدين خلق» بود كه  در زير شكنجه‌هاي جلادان در ۱۹ سالگي به شهادت رسيد. او در دادگاهي با حضور خبرنگاران خارجي جانانه از رهايي مردم و آرمان آزادي دفاع كرد.

 

 

استقلال برزيل

استقلال برزيل

۱۶ شهریور-۷ سپتامبر «۱۸۲۲ ميلادي» استقلال برزيل

دام پدرو dom pedro   استقلال کشور برزیل را اعلام کرد و از استعمار «پرتغال» نجات يافت.  از اين زمان در «برزيل» روز هفتم سپتامبر به عنوان روز ملي به ثبت رسيد. 

 

 

نبرد بورودینو Borodino

نبرد بورودینو Borodino

۱۶ شهریور-۷ سپتامبر «۱۸۱۲ ميلادي» نبرد بورودینو Borodino  


ناپلئون بناپارت با ارتش فرانسه معروف به ارتش بزرگ، ارتش روسيه را در منطقه بورودينو واقع در يکصد كيلومتري غرب مسكو شكست داد، و هفت روز بعد وارد مسكو شد. او قصد داشت از راه ايران، دست به تصرف هند زده و آنرا از دست انگلستان بیرون بکشد.

 

 

آغاز بمباران شبانه لندن

آغاز بمباران شبانه لندن

۱۶ شهریور-۷ سپتامبر «۱۹۴۰ ميلادي» آغاز بمباران شبانه لندن

بمباران شبانه لندن توسط نيروي هوايي آلمان (لوفت وافه) آغاز شد و 57 شب متوالي طول‌کشيد و زيانهاي سنگينی به بارآورد. طبق یک گزارش، تلفات انگلیسیان 43هزار کشته و 51 هزار مجروح بوده است. دولت کودکان، و سالخوردگان را به خارج از شهرهاي بزرگ منتقل‌کرده بود.

 

 

نخستین فضانورد افغانستان

نخستین فضانورد افغانستان

۱۶ شهریور-۷ سپتامبر «۱۹۸۸ ميلادي» نخستین فضانورد افغانستان

عبدالاحد مهمند Mohmand خلبان نيروي هوايي افغانستان پس از 9 روز اقامت در ايستگاه فضايي شوروي به نام “مير” به زمين بازگشت. وي با موشک سايوز TM – 5 به فضا فرستاده شده بود و پس از رسيدن سايوز به ايستگاه “مير” به آن منتقل شده بود.