تحولات ایران وجهان در۲۰دقیقه- ۱۷شهریور۱۳۹۷

اندازه متن
Aa Aa

تحولات ایران وجهان در۲۰دقیقه- ۱۷شهریور۱۳۹۷

مقدمه:

1-شرکت ای .ام .اس سیستم پیشرو جهانی اندازه گیری صنعت فولاد و آلومینیوم المان، تمامی تجارت خود با رژیم ایران را متوقف می کند

2-خبرگزاری رویتر: روسیه، ترکیه و رژیم ایران  در اجلاس تهران در رسیدن به توافق آتش بس برای ادلب سوریه، شکست خوردند

گزارش 1ـ  خشم عراقیان علیه رژیم ایران

گزارش2 ـ  تظاهرات مردم بصره را به لرزه درآورد

گزارش3 ـ قتل عام 30هزار زندانی سیاسی به دستور خمینی جلاد

گزارش 4ـ عمده مشکلات اقتصادی ایران ناشی از عملکرد خامنه ای است

گزارش 5ـ  تلاش برای قطع کامل صادرات نفت ایران

زارش 6ـ هشدار سازمان ملل: تعریف فیسبوک از تروریسم بیش از اندازه گسترده است

گزارش 7ـ فاجعه در ادلب قریب الوقوع است

مجلس خبرگان باید تعطیل شود

 

گزارشات:

گزارش 1ـ  خشم عراقیان علیه رژیم ایران 

خشم مردم عراق علیه رژیم آخوندی و احزاب وابسته به آن در بصره زبانه می کشد. طی چند روز  گذشته  هم کنسولگری رژیم در میان این شعله های آتش سوخته است هم دفاتر و مراکز احزاب مزدور نیروی قدس. گزارشی را در این باره می بینیم:

روز جمعه تلویزیون اسکای نیوز  باعنوان «شعله های خشم، کنسولگری رژیم ایران را به آتش کشید» اعلام کرد:‌

تظاهر کنندگان خشمگین پس از به آتش کشیدن دفاتر احزاب و شبه نظامیان طرفدار رژیم ایران در بصره ،کنسولگری این رژیم را تصرف کردند و آنرا به آتش کشیدند.

منابع امنیتی محلی گفتند تظاهر کنندگان پس از آنکه کنسولگری رژیم ایران را چندین ساعت در محاصره خود داشتند شعله های آتش در آن زبانه کشید

تصرف کنسولگری رژیم ایران نشاندهنده میزان خشم مردم  علیه سلطه  رژیم ایران بر سیاست عراق است

منابع امنیتی و پزشکی محلی گفتند معترضین مقر شبه نظامیان حزب الله و حزب فضیلت و مقر گروه عصائب و سازمان بدر در بصره را آتش زدند.

شعارهای ایران اخراج اخراج در تظاهرات معترضین خشمگین بصره سرداده می شد. این اولین بار نیست که تظاهر کنندگان خشمگین از دخالت های رژیم ایران در امور داخلی عراق و کنترل کامل این رژیم بر تعدادی از احزاب و آموزش شبه نظامیان و گروههای مسلح ابراز خشم می کنند

در ماه ژوئن گذشته تظاهر کنندگان در بصره عکس های خمینی  و خامنه ای را در تظاهراتی که در خیابانی به همین نام برگزار کردند به آتش کشیدند .

همزمان با این رویدادها مقامات منع عبور و مرور در استان را مجددا اعمال کردند و حفاظت از  دفاتر رسمی ، کنسولگری ها و دفاتر نمایندگی خارجی را بیشتر کردند

در یک رویداد دیگر، در بغداد نیز گلوله های خمپاره به  منطقه سبز  و نزدیکی سفارت آمریکا اصابت کرد ولی به گفته منابع رسمی عراقی هیچ خسارت مادی و انسانی نداشت  . به نوشته واشنگتن فری بیکن خمپاره از منطقه یی که تحت کنترل شبه نظامیان عصائب وابسته به رژیم ایران است شلیک شده بود.

گزارش2 ـ  تظاهرات مردم بصره را به لرزه درآورد

تظاهرات مردم  شهرِ نفت خيز بصرهٍ را   به لرزه در آورد. گزارشی از خبرنگار سی ان ان از عراق

اگر شما در شهري زندگي كنيد كه روي 5 تريليون دلار نفت، شناور است و وقتي شير آب را باز ميكنيد از آن آب كثيف ، حاوي چيزهاي مختلف در مي آيد ، حال شما از بصره ،اين دومين شهر  بزرگٍ عراق،  بهم ميخورد.

اين شرايط بسيار بدي است .  آب ، سوختي است كه ميتواند ،آتش خشم و فوران آتشفشانٍ تظاهر كنندگان را  شعله ور كند.

تا اين لحظه 9 نفر از تظاهرکنندگان كشته شده اند و تقريباً 100 نفر طی چند روز زخمي شده اند .

الآن به يكي از تظاهر كنندگان گوش ميدهيم.

يك تظاهر كننده: ما مردم بصره ، براي موصل جنگيديم و از ارتش عراق دفاع كرديم آیا این کشتار  شيوه اي است كه دولت به ما پاداشِ ميدهد. با حمله با مهمات جنگي ؟

بصره بيشتر از 4.5 ميليون بشكه نفت در روز توليد ميكند و 100 ميليارد دلار درآمد براي دولت فدرال تامين ميكند.

اين پاداش مردم است؟

”بن ودمن“،Ben Wedeman“: شروع اين (تظاهرات) به ابتداي ژوئيه برميگردد كه در آن تعداد زيادي از مردم در خلال تظاهرات كشته شدند.

  نخست وزير”حيدر العبادي“  ، قول داد كه ميلياردها  دلار براي بهبود اين وضعيت در بصره  خرج كند اما  ديديم كه به سرعت وضعيت زيرساخت ها با آلوده شدنٍ آب  با نمك رو به وخامت گذاشت و بيست هزار نفر به دليل اين آلودگي آب، راهي بيمارستان شدند.

تظاهرات تا الآن ادامه پيدا كرده است و قولهاي بغداد فقط قولهايي بود كه هيچ تغيير واقعي ايجاد نكرد. بنابر اين ما در اين هفته ديديم كه وضعيت بدتر شده است.بر طبق گفته ِ گروهٍ حقوق بشرِ عراق ، حداقل 9 نفر كشته شده اند .

ما شاهد تظاهرات بيشتري هستيم و به نظر ميرسد كه مقر فرمانداري كه اصلي ترين  ساختمان حكومتي در شهر بصره است آتش گرفته و ميشنويم كه لاستيك هاي بيشتري در خيابانها در طول شب به آتش كشيده شده است.

جاده ِ منتهي به  ام القصر كه تنها مسير  به بندر (تجاري) عراق ميباشد، بسته شده است، و اين امكان وجود دارد كه اين تظاهرات، صادرات نفت عراق را با مشكل مواجه كند .

به ياد داشته باشيد كه 80 درصد ثروت نفتي كشور ،در منطقه بصره قرار دارد و از آنجا از طريق  خليج فارس صادر ميشود .

بنابر اين،  پتانسيلِ اين تظاهرات، بدليلِ فروپاشي زيرساخت ها ،كه روي اين خشم ، سوار شده است ، ميتواند، تاثيراتي ،فراتر از خود عراق داشته باشد.

گزارش3 ـ قتل عام 30هزار زندانی سیاسی به دستور خمینی جلاد

  تلویزیون الاخباریه  عربستان سعودی در رابطه با سالگرد قتل عام ۳۰هزار زندانی سیاسی در ایران مصاحبه یی با دکتر سنابرق زاهدی مسئول کمیسیون قضایی شورای ملی مقاومت انجام داد که بخشهایی از آن را می بینیم:

تلویزیون الاخباریه: از دکتر سنابرق زاهدی می خواهیم   در مورد قتل عامی که سی سال پیش اتفاق افتاده توضیح بدهد

دکتر سنابرق زاهدی:   این قتل عام  بعد از جنگ ایران و عراق صورت گرفت. خمینی بعد از مشاوره با عواملش فتوایی صادر کرد و با دست خط خودش نوشت   تمامی افراد سازمان مجاهدین خلق که بر سر موضع خودشان هستند باید  اعدام شوند . بعد از آن هم گفت در تمامی استانها و شهرها یک کمیته سه نفره تشکیل شود .در این کمیته یک آخوند، یک قاضی و یک نماینده وزارت اطلاعات  بود . این کمیته ابتدا نامش کمیته عفو بود ولی زندانیان سیاسی در آن زمان این کمیته را کمیته مرگ نام گذاشتند.

برای اجرای این حکم کمیته های مرگ در تهران و سایر استانهای ایران تشکیل شد و با  اجرای این فتوای جنایتکارانه بیش از سی هزار زندانی سیاسی بصورت جمعی اعدام شدند . هزاران نفر در تهران در زندانهای اوین و گوهردشت و در دهها شهر ایران  اعدام شدند.

 ما طی بررسی هایی که در سالهای گذشته داشتیم کشف کردیم   این قتل عام در دست کم در ۱۰۱ شهر ایران انجام شده است .

این کمیته های مرگ که توسط آخوندها و جنایتکاران تشکیل شده بود در شهرهای مختلف ایران فعالیت می کردند. و  گورهای   جمعی در مناطق مختلف ایران وجود دارد که نتیجه این قتل عام بود .

 خمینی که می خواست این اعدامها انجام شود دستور داده بود کاملا بصورت مخفیانه انجام شود . خمینی   با دست خط خودش نوشته بود  دشمنان اسلام را نابود کنید و روشن است که منظورش از دشمنان اسلام مجاهدین خلق است .

خمینی می خواست مخالفین و بطور خاص  مجاهدین را ریشه کن کند .

گزارش 4ـ عمده مشکلات اقتصادی ایران ناشی از عملکرد خامنه ای است

کارشناسان امور ایران معتقد هستند مسئولیت مستقیم وضعیت کنونی در ایران با خامنه ای است و وخامت اوضاع اقتصادی نتیجه تصمیمهای اوست:

مایکل پریجنت، تحلیلگر مسائل ایران در مؤسسه  هادسون در واشنگتن، می گوید   خامنه‌ای حتی در زمان برجام منافع مالی حاصل از این توافق را برای طرح های توسعه طلبانه خود در منطقه هزینه کرد.

وی می گوید: « اهمیت ندارد چه کسی رئیس جمهوری کشور باشد، خامنه ای مسئول وضعیت کنونی اقتصاد کشور است. منافع مالی برجام به خاطر ماجراجویی های رژیم که توسط وی مدیریت می شود، بر باد رفت.   باید بگویم که تفاوتی بین میانه روها مانند روحانی و تندروها مانند رئیسی وجود ندارد. تصمیم نهایی در کشور توسط خامنه ای اتخاذ می شود. این افراد صرفا به عنوان چهره میانه رو برای تعامل با غرب بر سر کار هستند. نمی توان خود را میانه رو بنامی و اوامر رهبری را اجرا کنی.»

میتو برادسکی، تحلیلگر مسائل خاورمیانه در اندیشکده مطالعات امنیتی می گوید     سپاه پاسداران که به طور مستقیم تحت امر خامنه ای  است، از مسببین وضعیت اسفناک اقتصادی کنونی در کشور است.

جیمز فلیپس، تحلیلگر ارشد مسائل خاورمیانه در بنیاد هریتج نیز وضعیت کنونی را ناشی از سوء مدیریت مقامات رژیم ایران می داند.

فلیپس می گوید: «اگر چه کانون توجه مجلس بررسی تاثیر اجرای مجدد تحریم های آمریکا بود، عمده مشکلات اقتصادی ایران ناشی از عملکرد خود رژیم است که همان سوءمدیریت اقتصادی و فساد فراگیر است. »

گزارش 5ـ  تلاش برای قطع کامل صادرات نفت ایران

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا  بار دیگر تأکید  کرد  خرید نفت از ایران باید  به صفر برسد.

مرحله دوم تحریمهای آمریکا روز 13آبان اجرایی می شود. این تحریمها شامل تحریمهای نفتی و بانکی است که بنیادهای اقتصادی رژیم را زیر ضرب می برد و آن را فلج می کند.

روز پنجشنبه ۱۵ شهریور وزیر خارجه آمریکا گفت واشینگتن ممکن است در مورد برخی از خریداران نفت ایران از جمله هند استثنا قایل شود ولی این کشور‌ها بعد از شروع تحریم‌های نفتی باید به مرور واردات نفت از ایران را متوقف کنند.

مایک پمپئو که همراه با جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا برای گفت‌وگو با همتایان هندی خود در دهلی‌نو به هند سفر کرده بود به خبرنگاران گفت: «برای برخی از خریداران نفت ایران قطع واردات از آن کشور کمی طول می‌کشد».

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا هشدار داده است هر کشوری که با ایران تجارت کند نخواهد توانست با آمریکا معامله کند.

مایک پمپئو گفت: « انتظار ما این است که خرید نفت از ایران به صفر برسد، در غیر این صورت مجازات تحریم‌ها شامل حال آنها خواهد شد. بنابراین ما با هند همکاری خواهیم کرد، ما متعهد شده‌ایم که این کار را بکنیم»

هند که سومین وارد کننده نفت جهان و پس از چین دومین خریدار نفت ایران است می‌گوید جایگزین کردن تمامی نفت وارداتی از ایران دشوار خواهد بود.

مایک پمپئو می گوید:‌ آمریکا از جایگزینی نفت ایران با نفت خود خوشنود خواهد شد.

میزان واردات نفت هند از ایران در ماه اوت امسال یک سوم کاهش یافت چون پالایشگاه‌های دولتی منتظر تصمیم دولت در مورد خرید نفت و استفاده از نفتکش‌ها و بیمه‌های  رژیم ایران بودند.

پس از کاهش فعالیت شرکت‌های کشتیرانی غربی و هندی در زمینه انتقال نفت ایران،  رژیم برای جلب مشتریان هندی و حفظ درآمد نفتی خود اعتبارهای طولانی مدت و انتقال رایگان نفت پیشنهاد کرده است.

مایک پمپئو گفت: «ماموریت نهایی ما این است که اجازه ندهیم رژیم ایران از درآمدی که از کشورهای دیگر جهان کسب می‌کند برای اقدامات زیان‌بار استفاده کند و هدف تحریم‌ها نیز همین است»

گزارش 6ـ هشدار سازمان ملل: تعریف فیسبوک از تروریسم بیش از اندازه گسترده است

کارشناس حقوق بشر سازمان ملل روز دوشنبه ۳ سپتامبر (۱۲ شهریور) هشدار داد که تعریف فیسبوک از تروریسم «بیش از اندازه گسترده» است و می تواند منجر به سرکوب گروه های مخالف از سوی دولت ها شود.

یک کارشناس حقوق بشر سازمان ملل در نامه ای خطاب به مارک زاکربرگ، مدیرعامل فیسبوک نوشت   در نظر گرفتن گروه های مخالف دولت به عنوان «تروریست» از سوی این شبکه اجتماعی اشتباه است.

در این نامه آمده است: «به کارگیری چنین تعریف گسترده ای نگران کننده است. به خصوص در این برهه زمانی که دولت ها به دنبال بدنام کردن هرگونه مخالفت (چه مسالمت آمیز چه خشن) و معرفی آن به عنوان تروریسم هستند.»

گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر و مبارزه با تروریسم تصریح کرد   تعریف فیسبوک از تروریسم، آن دسته از گروه های مسلح و مخالف دولت ها را که پایبند به حقوق بشردوستانه بین المللی هستند نیز در برمی گیرد.

سخنگوی فیسبوک هنوز نسبت به این نامه واکنشی نشان نداده است.

این کارشناس حقوق بشر با مهم برشمردن «نقش فیسبوک در محدود کردن فعالیت های تروریستی به صورت آنلاین» گفت این شبکه اجتماعی نباید حقوق اولیه کاربرانش را زیر پا بگذارد.

به گفته این گزارشگر ویژه سازمان ملل تعاریف بیش از حد گسترده و نادقیق ممکن است منجر به «اجرای تبعیض آمیز، سانسور بیش از اندازه و ممانعت از استفاده از خدمات فیسبوک شود.»

گزارشگر ویژه سازمان ملل معتقد است   فیسبوک و دیگر شرکت های شبکه های اجتماعی به طور فزاینده ای مجری قوانینی هستند که پیش از این وظیفه دولت ها بوده است.

گزارش 7ـ فاجعه در ادلب قریب الوقوع است

رژیم  اسد برای یک حمله گسترده به ادلب آماده می شود. جامعه جهانی نسبت به یک فاجعه انسانی هشدار می دهد. برخی از مردم ادلب می گویند اینجا را ترک نمی کنند. آنها دیگر جایی برای رفتن ندارند. برخی از آنها چندین بار در داخل سوریه اواره شده اند. گزارشی از خبرنگار سی ان ان:

اين وضعیت  ممكن است آرامش قبل از طوفان باشد.

مقامات در دولت آمريكا ، شامل دونالد ترامپ اخطار داده اند كه اگر نظاميان سوريه در حمله براي باز پس گيريِ اين آخرين استانٍ تحت كنترل ِمخالفين،  از سلاحهاي شيميايي استفاده كنند، با عواقب جدي مواجه خواهند شد.

حدودٍ نصف ِجمعيتٍ فعليِ استان كه بيش از 3 ميليون نفر ميباشند   فرار كرده اند   

”يوسف الاحمد“ كه در ادلب فروشنگي ميكند …  ميگويد كه وضعيت ِ كسب وكار،  خوب نيست.

”يوسف الاحمد“: بعضي از مردم ترسيده اند و بعضي ها دارند به فراركردن فكر ميكنند ،ولي تا آنجا كه به من بر ميگردد  ، من هيچ جايي نميروم“.

خبرنگار: حداقل الآن در اينجا ، اين آرامشي قبل از طوفان است.  

مجلس خبرگان باید تعطیل شود

علی مطهری، نائب رئيس مجلس ارتجاع:  مجلس خبرگان به کلی از مسیر قانونی خود خارج شده است.   وظیفه اصلی این مجلس “رصد کردن و نظارت بر بقای شرایط رهبر است”، ورود به موضوع بازار ارز و سکه چه ارتباطی با وظایف این مجلس دارد؟ حال که مجلس خبرگان به وظیفه اصلی خود نمی‌پردازد بهتر است از برگزاری اجلاس‌های خود صرف نظر کند.