در خاطره روزها ۱۷ شهريور ۱۳۹۷- ۸ سپتامبر

اندازه متن
Aa Aa

در خاطره روزها ۱۷ شهريور ۱۳۹۷

جمعة خونين ميدان ژاله

جمعة خونين ميدان ژاله

۱۷شهریور۱۳۵۷-۸ سپتامبر جمعة خونين ميدان ژاله

در نخستين روز برقراري حكومت نظامي در تهران، واحدهاي فرمانداري نظامي، در ميدان «ژالة» تهران به روي تظاهركنندگان آتش گشودند. كشتاري كه به «جمعة خونين» معروف شد. در اين روز شعار «مرگ بر شاه»، گسترش بیشتری یافت.

 

 

نبرد کوليکوو

نبرد کوليکوو

۱۷ شهریور-۸ سپتامبر «۱۳۸۰ ميلادي» نبرد کوليکوو


روس‌ها پس از 160 سال تحت سلطه مغولان و تاتارها بودن و سركوب شدن، گرد هم آمدند و به سركردگي دميتري ايوانوويچ  dmitri    امير منطقه مسكو و ولاديمير به جنگ با سلطه گران شتافتند و در كوليكووKulikovo  مغولان و تاتارها را شكست دادند.  این پیروزی باعث وحدت بیشتر روسها شد.

 

حمله آلمان به انگلستان

حمله آلمان به انگلستان

۱۷ شهریور-۸ سپتامبر «۱۹۴۴ ميلادي» حمله آلمان به انگلستان

نخستين موشك هدايت شونده «V-2» آلمان كه با سرعت صوت حركت مي‌کرد بر انگلستان فرود آمد و محموله آن كه يك تُن ماده منفجره نيرومند بود تلفات و زيانهاي فراوان به بار آورد.  موشك «V-2» دومين نسل موشكهاي دوربرد نظامي آلمان به شمار مي‌رفت.

 

 

كشتار لهستانيها به فرمان پاسكويچ

كشتار لهستانيها به فرمان پاسكويچ

۱۷ شهریور-۸ سپتامبر «۱۸۳۱ ميلادي» كشتار لهستانيها به فرمان پاسكويچ 

«پاسكويچ», ژنرال روس، قيام لهستانيها برضد «روسيه» را به خاك و خون كشيد. در اين روز ۹ هزار لهستاني به دست سربازان روسيه كشته شدند. «پاسكويچ» همان ژنرالي است كه فرماندهي نيروهاي «روسيه» را در جنگ با «ايران» كه به از دست رفتن «قفقاز» انجاميد بر عهده داشت.

 

 

صلح كشورهاي جهان با ژاپن

صلح كشورهاي جهان با ژاپن

۱۷ شهریور-۸ سپتامبر «۱۹۵۱ ميلادي» صلح كشورهاي جهان با ژاپن


با پايان يافتن جنگ جهاني دوم و تسليم ژاپن به متفقين، اين كشور به اشغال آمريكا درآمد. چندسال بعد دركنفرانس سانفرانسيسكو 48كشور پيمان صلح با ژاپن را امضاکردند. بر اساس اين قرارداد، ژاپن تمام متصرفات ماوراء بحار خود را از دست داد ولی از پرداخت غرامت معاف شد.