در خاطره روزها ۱۸ شهريور ۱۳۹۷- ۹ سپتامبر

اندازه متن
Aa Aa

در خاطره روزها ۱۸ شهريور ۱۳۹۷

استقلال تاجيكستان

استقلال تاجيكستان

۱۸ شهریور-۹ سپتامبر «۱۹۹۱ ميلادي» استقلال تاجيكستان

در اين روز «تاجيكستان» از مجموعه جمهوريهاي «شوروي» سابق اعلام استقلال كرد. «تاجيكستان» كشوري فارسي زبان است و ۷ميليون نفر جمعيت دارد.

اين كشور قرنها در قلمرو «ايران» بود، اما به تدريج بر اثر هجوم تركها، مغولها و اقوام ديگر از «ايران» جدا شد.

 

 

در گذشت مائو

در گذشت مائو

۱۸ شهریور-۹ سپتامبر «۱۹۷۶ ميلادي» در گذشت مائو

«مائوتسه تونگ» رهبر انقلاب چين در ۸۲سالگي درگذشت. وي كه در سال ۱۹۱۱ «حزب كمونيست چين» را تأسيس كرد، نيروي خود را متكي به كشاورزان و كارگران قرار داد و سرانجام موفق شد در سال ۱۹۴۹ «جمهوري خلق چين» را بنا نهد.

 

 

حمله هوايي به آمريكا

حمله هوايي به آمريكا

۱۸ شهریور-۹ سپتامبر «۱۹۴۲ ميلادي» حمله هوايي به آمريكا

يك هواپيماي نظامي ژاپني خود را به آسمان ايالت «ارگون» آمريكا رسانيد و با فروافكندن بمب‌هاي ويژه توليد شعله، جنگلهاي اين ايالت را به آتش كشيد. اين، دومین حملة هوايي به «آمريكا» به شمار ميرودكه به علت قرارگرفتن ميان دو اقيانوس به ندرت مورد حمله هوايي قرار گرفته.

 

 

اعلام جمهوری دمکراتیک خلق کره

اعلام جمهوری دمکراتیک خلق کره

۱۸ شهریور-۹ سپتامبر «۱۹۴۸ ميلادي» اعلام جمهوری دمکراتیک خلق کره

قسمت شمالي شبه جزيره كره خود را جمهوري دمكراتيك خلق كره (شمالي) اعلام كرد و طولي نكشيد كه درصدد يكي كردن دو قسمت كره برآمد و با اين كه آمريكا به نام سازمان ملل بر ضد آن وارد جنگ شد و اين جنگ تا سال 1953 ادامه يافت، شكست نخورد.

 

 

زادروز لئو تولستوی

زادروز لئو تولستوی

۱۸ شهریور-۹ سپتامبر «۱۸۲۸ ميلادي» زادروز لئو تولستوی

لئو تولستوي فعال سیاسی-اجتماعی و نویسنده روسی بود. تولستوی از نویسندگان نامی تاریخ معاصر روسیه به‌شمار می‌آید. رمانهای جنگ و صلح و آنا کارنینا از بهترین‌های ادبیات داستانی جهان هستند. در روسیه بسیار محبوب و سکه طلا به احترام وی ضرب شده‌است. درحیاتش محبوبیتی جهانی داشت اما به سادگی زندگی می‌کرد.