در خاطره روزها ۱۹ شهريور ۱۳۹۷- ۱۰ سپتامبر

اندازه متن
Aa Aa

 

در خاطره روزها ۱۹ شهريور ۱۳۹۷

درگذشت پدر طالقاني

درگذشت پدر طالقاني

۱۹شهریور۱۳۵۸-۱۰ سپتامبر درگذشت پدر طالقاني

«سيد محمود طالقاني» نماد راستين انقلاب ضد سلطنتي، عليه ديكتاتوري و استبداد بود. خطيرترين دوران حيات او دوره پاياني عمرش بود كه در مقابل ديكتاتوري مذهبي قرار گرفت و با صراحت هشدار ميداد كه استبداد زير پردة دين خطرناک‌ترين نوع استبداد است.

 

 

اعتصاب كارگران صنعت نفت

اعتصاب كارگران صنعت نفت

۱۹شهریور۱۳۵۷-۱۰ سپتامبر اعتصاب كارگران صنعت نفت

در اين روز اعتصاب گسترده و سراسري كارگران صنعت نفت در سراسر كشور به مرحله اجرا درآمد و شريان حياتي رژيم شاه را قطع كرد. به اينصورت ديكتاتوري شاه را فلج كرده و زمينه پيروزي انقلاب ضد سلطنتي مردم ايران را فراهم نمودند.

 

 

عضويت سوييس در سازمان ملل

عضويت سوييس در سازمان ملل

۱۹ شهریور-۱۰ سپتامبر «۲۰۰۲ ميلادي» عضويت سوييس در سازمان ملل

«سوئيس» مرکب از ۳ جامعة آلماني، فرانسوي و ايتاليايي است كه «كنگره وين» در سال ۱۸۱۵بر موجوديت آن صحه گذارد تا به عنوان يك كشور «دائماً بي طرف» ميان كشورهاي اروپا حايل باشد، در اين روز به عنوان عضو ۱۹۰ سازمان ملل شناخته شد.

 

 

پايان امپراتوري اتريش

پايان امپراتوري اتريش

۱۹ شهریور-۱۰ سپتامبر «۱۹۱۹ ميلادي» پايان امپراتوري اتريش

قرارداد «سنت جرماين» به عمر امپراتوري اتريش پايان داد و استقلال «چك اسلواكي»، «لهستان»، «مجارستان» و «يوگوسلاوي» تأمين شد. اين قرارداد جمهوري «اتريش» را از بنادر خود در «درياي آدرياتيك» نيز محروم كرد.

 

 

زادروز چارلز سندرز پرس

زادروز چارلز سندرز پرس

۱۹ شهریور-۱۰ سپتامبر «۱۸۳۹ ميلادي» زادروز چارلز سندرز پرس

فیلسوف، منطق‌دان، ریاضی‌دان و دانشمند آمریکایی بود. گاهی اوقات به عنوان پدر پراگماتیسم شناخته می‌شد. او در رشته شیمی تحصیل‌کرد و به مدت ۳۰ سال به عنوان دانشمند مشغول به‌کار بود. امروزه او عمدتاً به خاطر فعالیت‌هایش در منطق، ریاضیات، فلسفه، روش‌شناسی علمی، نشانه‌شناسی و بنیان‌گذاشتن پراگماتیسم مورد توجه و قدردانی میباشد.