در خاطره روزها ۲۲ شهريور ۱۳۹۷- ۱۳ سپتامبر

اندازه متن
Aa Aa

 

در خاطره روزها ۲۲ شهريور ۱۳۹۷

شهادت شيخ محمد خياباني

شهادت شيخ محمد خياباني

۲۲شهریور «۱۲۹۹خورشیدی » ۱۳سپتامبر شهادت شيخ محمد خياباني    

«شيخ محمد خياباني» از رهبران جنبش آزاديخواهي مردم ايران پس از مشروطه، در حين نبرد با نيروهاي استبداد، در ۴۱ سالگي به شهادت رسيد. او در حاليكه در مخفيگاهش در «تبريز» به محاصره قزاقان استبداد درآمده بود، به ميثاقش در راه آزادي ايران وفا نمود.

 

 

طاعون قهوه‌اي

طاعون قهوه‌اي

۲۲ شهریور-۱۳ سپتامبر «۲۰۰۳ ميلادي» طاعون قهوه‌اي

«سازمان بهداشت جهاني» طي گزارشي از بررسي مرگ و مير ناشي از بيماري‌ها، در اين روز اعلام كرد كه در سال ۲۰۰۰ در سراسر جهان دود سيگار باعث مرگ ۴ ميليون و ۸۴۰هزار تن شده است و از سيگار به عنوان «طاعون قهوه‌اي» نام برد.

 

 

 

کارهاي هنري ما قبل تاريخ

کارهاي هنري ما قبل تاريخ

۲۲ شهریور-۱۳ سپتامبر «۱۹۴۰ ميلادي» کارهاي هنري ما قبل تاريخ

در اين روز در غار «لاس كاكْس» در «فرانسه» نقاشيهايي كه بر ديوارهاي سنگي غار كشيده شده و متعلق به دوران پيش از تاريخ بود به دست آمد.

 

 

 

تصادف اتومبيل منجر به مرگ

تصادف اتومبيل منجر به مرگ

۲۲ شهریور-۱۳ سپتامبر «۱۸۹۹ ميلادي» تصادف اتومبيل منجر به مرگ

«هنري هيل بليس» به عنوان نخستين قرباني تصادف اتومبيل در آمريكا و دومين آن در جهان جان خود را از دست داد. وي در نيويورك با تاكسي شماره 43تصادف كرده بود. اولین قرباني تصادف «بريجت دريسكول» بود که در لندن اتومبیلی باسرعت ۷کیلومتر اورا به گوشه‌ای پرتاب‌کرد.

 

 

 

شورش زندان «اتيكا»

شورش زندان «اتيكا»

۲۲ شهریور-۱۳ سپتامبر «۱۹۷۱ ميلادي» شورش زندان «اتيكا»

شورش زندانیان اتیکا در نيويورك به دست گارد ملي اين ايالت سركوب شد. در جريان زد و خورد دو طرف، 42 زنداني جان خودرا از دست دادند. زندان آتیکا در  ۱۹۷۱حدود ۲۳۰۰ زندانی داشت. هیتر آن تامپسون، استاد تاریخ در دانشگاه میشیگان، جزئیات آن واقعه را در کتاب خون در آبآورده است.