در خاطره روزها ۲۴ شهريور ۱۳۹۷- ۱۵ سپتامبر

اندازه متن
Aa Aa

 

در خاطره روزها ۲۴ شهريور ۱۳۹۷ 

زادروز موری گل مان

زادروز موری گل مان

۲۴ شهریور-۱۵ سپتامبر «۱۹۲۹ ميلادي» زادروز موری گل مان

فیزیکدان آمریکایی موری گلمان به دلیل ارائه فرمولی درباره الگوی کوارک جهت ارتعاشات ذرات هادرونی در سال ۱۹۶۹ جایزه نوبل فیزیک گرفت. او در منهاتان نیویورک در خانواده یهودی متولد شد.

 

 

درگذشت اوریانا فالاچی

درگذشت اوریانا فالاچی

۲۴ شهریور-۱۵ سپتامبر «۲۰۰۶ ميلادي» درگذشت اوریانا فالاچی

روزنامه‌نگار، نویسنده و مصاحبه‌گر سیاسی برجسته ایتالیایی بود که در شهر فلورانس متولد شد و در سن ۷۷ سالگی در همان شهر درگذشت. وی در دوران جنگ جهانی دوم به عنوان یک چریک ضد فاشیسم فعالیت می‌کرد. مصاحبه های مفصل و مشهورش با رهبران جهان او را معروف کرد.

 

 

آريايي كردن آلمان

آريايي كردن آلمان

 ۲۴ شهریور-۱۵ سپتامبر «۱۹۳۵ ميلادي» آريايي كردن آلمان

كنوانسيون حزب ناسيونال سوسياليست (نازي) آلمان كه سرگرم آريايي كردن آن كشور بود با تصويب قطعنامه اي چند مورد از حقوق مدني يهوديان (غیرآریایی) از جمله حق داشتن شركت، نشريه و پرداختن به امور حساس و مهم و به مقام دولتي رسيدن را از آنان سلب‌كرد كه سرآغاز فرارشان از آلمان شد.

 

 

 

نخستين تانک‌ها در جبهه

نخستين تانک‌ها در جبهه

۲۴ شهریور-۱۵ سپتامبر «۱۹۱۶ ميلادي» نخستين تانک‌ها در جبهه

در اين روز براي نخستين بار از تانك در جنگ استفاده شد. نيروهاي انگليسي نخستين تانک‌ها را كه توسط مهندس «ارنست سويتون» طراحي شده بودند در جبهه «سُم» در «فرانسه» به‌كار بردند و آلمانيها با دستگاهي روبه‌رو شدند كه شليك گلوله بر آن اثر نداشت.

 

 

استقلال ۵ كشور آمريكاي لاتين

استقلال ۵ كشور آمريكاي لاتين

۲۴ شهریور-۱۵ سپتامبر «۱۸۲۱ ميلادي» استقلال ۵ كشور آمريكاي لاتين

۵ کشور آمريكاي لاتين شامل «کاستاريکا»، «گواتمالا»، «هندوراس»، «نيکاراگوئه»، و «السالوادور» که قبلاً مهاجرنشين و مستعمره «اسپانيا» بودند و قرار بود يک فدراسيون تشکيل دهند در اين روز اعلام استقلال كردند.