جلسه استماع کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا-۲۰دقیقه-۲۵شهریور۱۳۹۷

اندازه متن
Aa Aa

 جلسه استماع کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا-۲۰دقیقه-۲۵شهریور۱۳۹۷

در جلسه استماع کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا به ریاست اد رویس دوتن از مقامهای ارشد وزارت خزانه داری و وزارت خارجه آمریکا شهادت دادند. آنها گفتند رژیم ایران اولین کشور حامی تروریسم است که باید با تحریمها و مجازاتهای سخت تری روبرو شود:

اد رويس: من نمي‌توانم بفهمم كه چرا عليه نهادهای روسي كه حمايت مادي از ماهان اير رژیم ايران بعمل مي‌آورند اقدامي صورت نگرفته است. اين هواپيمايي تحريم شده رژیم ایران تسليحات و نيرو به سوريه منتقل ميكند ولي هنوز به سنت‌پترزبورگ و مسكو پرواز دارد. ما اشخاص و شركت‌هاي روسي كه از ماهان ایر حمایت می کنند را باید در لیست تحریمها  قرار دیم. در ماه‌هاي آتي كميته ما به كار با دولت بر سر اين موضوع و ديگر تحريم‌ها ادامه خواهد داد.

مانيشا سينگ Manisha Singh ، دستيار وزير خارجه آمریکا: رژيم شرور ديگري که تحریمها و مجازاتها  نقش كليدي در تغيير رفتار آن دارد، ايران است. تحريم‌ها عليه رژيم ايران ان را از سیستم اقتصاد جهانی قطع و فلج كرده است. در ۱۸اردیبهشت رئیس جمهور ترامپ اعلام كرد   آمريكا به شركت در توافق برجام كه نواقص دارد ادامه نخواهد داد. وزير پمپئو يك گروه كاري براي ايران ايجاد كرده و 12 تغيير مشخص در رفتار ايران را نام برده كه در شهادت من براي اين استماع آورده شده است. تيم‌هايي از وزارتخارجه و وزارت خزانه‌داري حالا به 30 كشور در سراسر جهان سفر كرده‌اند و با شركاء و متحدانمان بر سر يك استراتژي جديد براي مقابله با ايران گفتگو كرده‌اند. رژيم ايران بايد انتخاب كند. يا به پاي ميز مذاكره بيايد تا اين مسائل را بصورت ديپلماتيك حل و فصل كند و يا با فشار اقتصادي بي‌امان روبرو شود. تنها زماني كه ما تغييرات مطلوب بنيادين را مشاهده كنيم   كاهش فشار تحريم‌ها را مد نظر قرار خواهيم داد.

مارشال بيلينگسلي Marshall Billingslea ، دستيار وزير خزانه‌داري آمريكا: هر يك از کشورهای ايران، كره‌شمالي و روسيه  چالش منحصر به فرد خود را براي آمريكا، متحدان ما و نظم جهاني دارد اما برخي موارد مشترك هست كه اين 3 را بهم پيوند ميدهد. ايران اولين كشور حامي تروريسم در جهان است. و آنها به تأمين مالي گروه‌هايي همچون حزب‌الله، حماس و پول دادن به رژيم سوريه كه مردمش را قتل‌عام مي‌كند، ادامه ميدهند در عين اينكه برنامه موشكي خود را توسعه ميدهند و بي‌ثباتي منطقه‌اي ايجاد مي‌كنند. روسيه از طرف ديگر تسليحات و سلاح‌هاي دفاعي به ايران ميدهد و حمايت زيادي از رژيم سوريه بعمل مي‌آورد كه به اسد اجازه هدف قرار دادن بيرحمانة مردمش را ميدهد…

آقاي رئيس شما در اظهارات‌تان به ماهان اير اشاره كرديد و من كاملاً با شما موافق هستم. فقط ماهان نيست ولي ماهان شركت هوايي اصلي نيروي قدس است. آنها سلاح، پول و شبه نظامیان خارجي را جابجا می کنند