در خاطره روزها ۲۶ شهريور ۱۳۹۷- ۱۷ سپتامبر

اندازه متن
Aa Aa

 

در خاطره روزها ۲۶ شهريور ۱۳۹۷

جنايت در رستوران ميكونوس

جنايت در رستوران ميكونوس

۲۶ شهريور۱۳۷۱-۱۷ سپتامبر جنايت در رستوران ميكونوس

مزدوران اطلاعات آخوندي، ۴ تن از رهبران حزب دموكرات كردستان ايران را در رستوران «ميكونوس» آلمان به قتل رساندند. مدتي بعد «ابوالقاسم مصباحي» اعتراف كرد كه وزارت اطلاعات تاكنون ۹۵ نفر از اعضاي اپوزيسيون در خارج از كشور را  به دستورخامنه اي ترور كرده است.

 

 

صدور قرار بازداشت مصدق

صدور قرار بازداشت مصدق

۲۶ شهريور«۱۳۳۲ خورشيدي»۱۷ سپتامبر صدور قرار بازداشت مصدق

در اين روز دولت كودتا پس از ۲۹ روز بازداشت و زنداني كردن دكتر «مصدق» رسماً براي وي قرار بازداشت صادر كرد. «مصدق» در پاسخ به سؤال بازپرس كه شغلش را پرسيده بود، خود را نخست وزير منتخب و قانوني ايران معرفي كرده بود.

 

 

درگذشت كارل پاپر

درگذشت كارل پاپر

۲۶ شهریور-۱۷ سپتامبر «۱۹۹۴ ميلادي» درگذشت كارل پاپر

«كارل پاپر» فيلسوف و نويسنده بزرگ اتریشی- انگليسي كه مخالف  هرگونه حكومت مطلقه بود، در ۹۲ سالگي درگذشت. وي معتقدبود با بررسي رويدادها در طول تاريخ هم مي‌شود قانون و قواعد تاريخ را به دست آورد و با كمك آن از جنگ جلوگيري كرد.

 

 

ترور ديكتاتور نيكاراگوئه

ترور ديكتاتور نيكاراگوئه

۲۶ شهریور-۱۷ سپتامبر «۱۹۸۰ ميلادي» ترور ديكتاتور نيكاراگوئه

«آناستازيو ساموزا» ديكتاتور «نيكاراگوئه» كه از كشورش فرار كرده بود، در اين روز در شهر «آسانسيون» در «پاراگوئه» ترور شد. او کنترل کشور را به طور کامل در دست داشت و هرگونه مقاومت مسلحانه احتمالی را سرکوب کرده بود.

 

 

درگذشت ماركيز دو كندورسه

درگذشت ماركيز دو كندورسه

۲۶ شهریور-۱۷ سپتامبر «۱۷۴۳ ميلادي» درگذشت ماركيز دو كندورسه

«ماركيز دو كندورسه» فيلسوف و رياضيدان و تنها انديشمند دوران روشنگري بود كه در جريان انقلاب فرانسه زنده بود. او از معاشران «ولتر»، «تورگو» و «ديدرو» بود و بيش از ۵۰ كتاب و رساله از خود برجاي گذاشت. «كندورسه» به‌شدت با اعدام مخالف بود.