در خاطره روزها ۲۸ شهريور ۱۳۹۷- ۱۹ سپتامبر

اندازه متن
Aa Aa

 

در خاطره روزها ۲۸ شهريور ۱۳۹۷

زمین لرزه مکزیکوسیتی

زمین لرزه مکزیکوسیتی

۲۸ شهریور-۱۹ سپتامبر «۱۹۸۵ ميلادي» زمین لرزه مکزیکوسیتی

زمین لرزه‌یی به شدت ۸ ریشتر در منطقه مکزیکوسیتی در کشور مکزیک، رخ داد. ژرفای این زلزله ۲/۲۰ کیلومتر بود. در این زلزله شدید، ۹۵۰۰ نفر جان خود را از دست دادند و نزدیک ۳۰۰۰ نفر زخمی و صد هزار نفر بی خانمان شدند.

 

 

نخستين آزمايش اتمي

نخستين آزمايش اتمي

۲۸ شهریور-۱۹ سپتامبر «۱۹۵۷ ميلادي» نخستين آزمايش اتمي

اولین آزمایش بمب هسته ای زیرزمینی آمریکا که بخشی از عملیات Plumbbob بود. این عملیات مجموعه‌ای از آزمایشات هسته‌ای بود که بین 28 مه و 7 اکتبر 1957 در سایت آزمایشگاه نوادا انجام شد. این بزرگترین، طولانی ترین و بحث برانگیزترین سری آزمایشات اتمی در قاره آمریکا بود.

 

 

درگذشت ادي آدامز

درگذشت ادي آدامز

۲۸ شهریور-۱۹ سپتامبر «۲۰۰۴ ميلادي» درگذشت ادي آدامز

«ادي آدامز» خبرنگار معروف بين‌المللي برندة ۵۰۰ جايزه در زمينة كارش بود، معروف‌ترين عكسش مربوط به جنگ «ويتنام» است كه نشان ميدهد جواني را دست بسته نزد رئيس پليس «نگوك لوآن» بردند  و با يك گلوله او را به قتل رساند.

 

 

حق رأي زنان در كشور زلاندنو

حق رأي زنان در كشور زلاندنو

۲۸ شهریور-۱۹ سپتامبر «۱۸۹۳ ميلادي» حق رأي زنان در كشور زلاندنو

در اين روز زنان كشور «زلاندنو» (نيوزيلند) حق شركت در انتخابات را به دست آوردند.  در اين تاريخ «زلاندنو» تابع «انگلستان» بود و هنوز استقلال نداشت.

 

 

 

درگذشت بيستمين رئيس جمهور آمريكا

درگذشت بيستمين رئيس جمهور آمريكا

۲۸ شهریور-۱۹ سپتامبر «۱۸۸۱ ميلادي»  درگذشت بيستمين رئيس جمهور آمريكا

«جيمز گارفيلد» بيستمين رئيس جمهوري «آمريكا»، چهار ماه پس از انتخابش،  در ايستگاه راه آهن شهر «واشنگتن» هدف گلولة «چارلز گوتو» قرار گرفت و دو ماه و نیم بعد درگذشت. ضاربش گفت: وي از دادن مقام دولتي به من مخالفت كرده بود. معاون او چستر آرتور پس از او رئیس جمهور شد.