در خاطره روزها ۲۹ شهريور ۱۳۹۷- ۲۰ سپتامبر

اندازه متن
Aa Aa

 

در خاطره روزها ۲۹ شهريور ۱۳۹۷

زادروز ارنستو مونتا

زادروز ارنستو مونتا

 ۲۹ شهریور-۲۰ سپتامبر «۱۸۳۳ ميلادي» زادروز ارنستو مونتا

روزنامه نگار ایتالیایی، ناسیونالیست، سرباز انقلابی که بعدها جایزه صلح نوبل به او تعلق گرفت. شعار او «تنوع در واحد» بود که الهام‌بخش شعار اتحادیه اروپا شد.  در 15سالگی در قیام 1848 علیه قوانین اتریشی شرکت کرد. در 1866در صفوف ارتش ایتالیا علیه اتریشی‌ها جنگید.

 

 

دومين انفجار سفارت آمريكا در بيروت

دومين انفجار سفارت آمريكا در بيروت

۲۹ شهریور-۲۰ سپتامبر «۱۹۸۴ ميلادي» دومين انفجار سفارت آمريكا در بيروت

بر اثر انفجار يك خودرو حامل بمب در كنار ديوار ساختمان تازه سفارت آمريكا در شمال شرقي بيروت 22 تن كشته شدند. اين رويداد ۱۷ ماه پس از انفجار اول قرارگاه نيروهاي ويژه آمريكا كه  ضمن آن ۲۱۶سرباز آمريكايي جان باخته بودند اتفاق افتاد.

 

 

آغاز سفر دريايي ماژلان

آغاز سفر دريايي ماژلان

۲۹ شهریور-۲۰ سپتامبر «۱۵۱۹ ميلادي» آغاز سفر دريايي ماژلان

«فرديناند ماژلان»؛ دريانورد مشهور پرتغالي و يكي از كاشفان «آمريكا» در اين روز به منظور پيدا کردن راه دريايي نزديك به «جزاير ملوك»، سفر دريايي خود را آغاز كرد. در اين سفر «ماژلان» و همراهان وي موفق شدند كرهٌ زمين را دور بزنند.

 

 

سرنگوني ژان بوكاسا

سرنگوني ژان بوكاسا

۲۹ شهریور-۲۰ سپتامبر «۱۹۷۹ ميلادي» سرنگوني “ژان بوكاسا”

ژان بوكاسا ديكتاتور خون‏آشام افريقاي مركزي در يك كودتاي تقريباً بدون خون‏ريزي به قدرت رسيد. از آن پس، با درجه فيلْدْ مارشالي، 14وزارت از 16وزارت را در آنِ واحد برعهده گرفت. بوكاسا در 14سال حكومت، جنايات و كشتارهاي فراواني انجام داد. او متهم به آدمخواری هم بود.

 

 

درگذشت ژان سیبلیوس

درگذشت ژان سیبلیوس

 ۲۹ شهریور-۲۰ سپتامبر «۱۹۵۷ ميلادي» درگذشت ژان سیبلیوس

آهنگساز فنلاندی و از محبوب‌ترین چهره‌های موسیقی کلاسیک میباشد. او به عنوان بزرگترین آهنگساز کشور خود شناخته شده است. او کوشش فراوانی داشت که  از طریق موسیقی به بارز شدن هویت ملی فنلاند در مبارزه برای استقلال از روسیه کمک کند.