در خاطره روزها ۳۰ شهريور ۱۳۹۷- ۲۱ سپتامبر

اندازه متن
Aa Aa

 

در خاطره روزها ۳۰ شهريور ۱۳۹۷

زادروز هایک کامرلینگ اونس

زادروز هایک کامرلینگ اونس

۳۰ شهریور-۲۱ سپتامبر «۱۸۵۳ ميلادي» زادروز هایک کامرلینگ اونس

فیزیکدان هلندی، برنده جایزه نوبل فیزیک سال ۱۹۱۳ بود. او از چرخه همپسون لیندن برای بررسی نحوه رفتار مواد در هنگام سرد شدن نزدیک به صفر مطلق و بعدا برای مایع سازی هلیوم (اولین بار در 1908) استفاده کرد. او همچنین کاشف ابررسانایی در سال 1911 بود

 

 

زمين لرزه در تايوان

زمين لرزه در تايوان

۳۰ شهریور-۲۱ سپتامبر «۱۹۹۹ ميلادي» زمين لرزه در تايوان

در اين روز، بر اثر يک زمين لرزة شديد در جزيره «تايوان» بيش از ۲۴۰۰ نفر كشته شدند. تايوان دربين دوسنگ بزرگ قراردارد و به همين علت زلزله خيز است.

 

 

 

زادروز هربرت جورج ولز

زادروز هربرت جورج ولز

۳۰ شهریور-۲۱ سپتامبر «۱۸۶۶ ميلادي» زادروز هربرت جورج ولز

«هربرت جورج ولز» داستان نويس، تاريخدان و جامعه شناس انگليسي در اين روز چشم به جهان گشود و ۸۰ سال عمر كرد. چهار داستان «ماشين زمان»، «جزيره دكترمورو»، «آدم نامرئي» و «جنگ دنياها» از جمله آثار معروف او ميباشند.

 

 

تأسيس اولين جمهوري فرانسه

تأسيس اولين جمهوري فرانسه

۳۰ شهریور-۲۱ سپتامبر «۱۷۹۲ ميلادي» تأسيس اولين جمهوري فرانسه

در اين روز مجلس انقلاب فرانسه، نظام سلطنتي را لغو و « اعلام جمهوري» نمود كه در تاريخ به نام «جمهوري اول» فرانسه معروف شد. «جمهوري دوم» در سال ۱۸۴۸ پس از پايان سلطنت «ناپلئون بناپارت»شروع شد.

 

 

زادروز چارلز نیکول

زادروز چارلز نیکول

۳۰ شهریور-۲۱ سپتامبر «۱۸۶۶ ميلادي» زادروز چارلز نیکول

کارشناس میکروبیولوژیست فرانسوی-تونسی و برنده جایزه نوبل پزشکی است. جایزه برای شناسایی شپش به عنوان فرستنده اپیدمی تیفوس، به او تعلق گرفت.  در 1903نیکول مدیر موسسه پاستور تونس شد، که تا زمان مرگش در 69سالگی به آن اشتغال داشت. او درکشف یک سرطان کشنده، توکسوپلاسما، یکی از محققان اصلی بود.