در خاطره روزها ۱ مهر ۱۳۹۷- ۲۳ سپتامبر

اندازه متن
Aa Aa

 

در خاطره روزها ۱ مهر ۱۳۹۷

زادروز یاروسلاو سایفرت

زادروز یاروسلاو سایفرت

۱ مهر – ۲۳ سپتامبر« ۱۹۰۱ ميلادي» زادروز یاروسلاو سایفرت

روزنامه نگار و شاعر اهل کشور جمهوری چک ،برندۀ جایزه نوبل ادبیات او در سال 1984 جایزه نوبل ادبی را به خاطر شعرش دریافت کرد که «سرشار از طراوت، احساس و خلاقیت است و تصویری رهاکننده از انعطاف و روح سرکش انسان ارائه می‌کند.»

 

 

درگذشت پابلونرودا، شاعر شيلي

درگذشت پابلونرودا، شاعر شيلي

۱ مهر – ۲۳ سپتامبر« ۱۹۷۳ ميلادي» درگذشت پابلونرودا، شاعر شيلي

«پابلو نرودا» از ياران وفادار سالوادور «آلنده»، رئيس‌جمهور شيلي، در ۶۹ سالگي درگذشت. او كه شاعري محبوب خلق‌هاي آمريكاي لاتين بود، اولين مجموعهٌ اشعارش را در ۱۷ سالگي منتشر كرد و در سال ۱۹۷۱ جايزهٌ ادبي نوبل را دريافت نمود.

 

 

درگذشت فرويد

درگذشت فرويد

۱ مهر – ۲۳ سپتامبر« ۱۹۳۹ ميلادي» درگذشت فرويد

«زيگموند فرويد» روانشناس اتريشي يك پزشك متخصص اعصاب و روان بود، نظريات خود را به عنوان يك «ماترياليست مكانيست» در زمينة حركات غريزي انسان ارائه داد. تحقيقات علمي فرويد پايه يي براي علم روانكاوي گرديد.

 

 

كشف سياره ”نپتون”

كشف سياره ”نپتون”

۱ مهر – ۲۳ سپتامبر« ۱۸۴۶ ميلادي» كشف سياره ”نپتون”

جان کچ آدامز ریاضیدان و ستاره‌شناس انگلیسی، اورباین جین جوزف ریاضیدان فرانسوی و يوهان گفريد گال، دانشمند آلماني، سيارة «نپتون» كه در منظومة شمسي دورترين فاصله را از زمين دارد در همکاری باهم كشف‌كردند. بعدا معلوم‌شد سطح اين سياره كه ۸ قمر دارد، از انواع گاز و بخار پوشيده شده.

 

 

ايجاد كشور سعودي

ايجاد كشور سعودي

 ۱ مهر – ۲۳ سپتامبر« ۱۹۳۲ ميلادي» ايجاد كشور سعودي

کشور سعودی مركب از حجاز، نجد و مناطق ديگر که روز پيش از اين اعلام شده بود، در این روز رسميت يافت. این کشور با نام پادشاهی عربی سعودی نامگذاری شد.