در خاطره روزها ۲ مهر ۱۳۹۷- ۲۴ سپتامبر

اندازه متن
Aa Aa

 

در خاطره روزها ۲ مهر ۱۳۹۷

افشاي ۲سايت اتمي

افشاي ۲سايت اتمي

۲ مهر۱۳۸۸- ۲۴سپتامبر افشاي ۲سايت اتمي

«شوراي ملي مقاومت ايران» دو سايت جديد رژيم جهت توليد چاشني شديدالانفجار براي استفاده در بمب اتمي را كشف و افشا كرد. بر اساس آخرين تحقيقات شورا، اين مكان براي توليد اجزاء مورد استفاده در چاشني به‌كار ميرود.

 

 

درگذشت نیلز ریبرگ فینسن

درگذشت نیلز ریبرگ فینسن

۲ مهر – ۲۴ سپتامبر« ۱۹۰۴ ميلادي» درگذشت نیلز ریبرگ فینسن

زیست شناس، پزشک و دانشمند فاروئی تبار ایسلندی که در 44سالگی درگذشت. او جایزه نوبل پزشکی و فیزیولوژی 1903را به خاطر مشارکت وی در درمان بیماری‌ها، به ویژه لوپوس ولگاریس، با تابش نور متمرکز بدست آورد. این کار او راه جدیدی را برای علوم پزشکی باز کرده است.

 

 

نخستين ناو هواپيمابر اتمی

نخستين ناو هواپيمابر اتمی

۲ مهر – ۲۴ سپتامبر« ۱۹۶۰ ميلادي»  نخستين ناو هواپيمابر اتمی

نخستين كشتي كه با نيروي اتم به حركت در آمد، ناو هواپيمابر «اينترپرايز» نام داشت كه در اين روز در كارگاه كشتي سازي «آمريكا» در «بندر نيوپورت نيوز»  (ايالت ويرجينيا) ساخته شد.

 

 

پرواز انسان با بالن

پرواز انسان با بالن

۲ مهر – ۲۴ سپتامبر« ۱۸۵۲ ميلادي» پرواز انسان با بالن

مهندس «هانري گيفاد» با بالني كه با موتور بخار حرکت میکرد از پاريس به «تراپه» پرواز كرد. اين نخستين پرواز انسان با بالن بود كه در فرانسه صورت گرفت. طول این پرواز 27 کیلومتر بود.

 

 

پستخانه درآمريكا با شعار ايراني

پستخانه درآمريكا با شعار ايراني

۲ مهر – ۲۴ سپتامبر« ۱۷۸۹ ميلادي» پستخانه درآمريكا با شعار ايراني

دراينروز قوه مقننه «آمريكا» قانون تأسيس پستخانة دولتي را در اين كشور تصويب كرد. آمريكائيان بر سر در ساختمان مركزي آن، شعار پستخانة ايران در زمان داريوش بزرگ را نصب كردند. «برف و باران و توفان مانع حركت چاپارها نخواهد بود»