در خاطره روزها ۴ مهر ۱۳۹۷- ۲۶ سپتامبر

اندازه متن
Aa Aa

 

در خاطره روزها ۴ مهر ۱۳۹۷

ترديد سرهنگ پتروف

ترديد سرهنگ پتروف

۴ مهر – ۲۵ سپتامبر« ۱۹۸۳ ميلادي» ترديد سرهنگ پتروف

دستگاه هشدار دهنده، زنگ خطر حمله اتمي به شوروي را به صدا در آورد. اما سرهنگ «ستانيسلاو پتروف» نسبت به دقت زنگ خطر ترديد كرد، دستگاه دچار اختلال شده بود. در سال ۱۹۹۸ معلوم شد اگر اوترديد نميكرد كره زمين منهدم شده بود.

 

 

افغانستان عضو جامعة ملل

افغانستان عضو جامعة ملل

۴ مهر – ۲۵ سپتامبر« ۱۹۳۵ ميلادي» افغانستان عضو جامعة ملل

«افغانستان» درزمان محمد ظاهرشاه به‌عنوان شصتمين عضو جامعة ملل پذيرفته شد. سرزمين «افغانستان» كه در زمان داريوش اول (۵۱۶قبل از ميلاد) جزو امپراطوري ايران شد، در سال ۷۵۱ميلادي با تسلط مسلمانان براين منطقه، به‌عنوان بخشي از سرزمينهاي اسلامي درآمد. اززمان غزنویان در قرن چهارم هجری شمسی این سرزمین افغانستان نامیده شد.

 

 

زادروز اليوت

زادروز اليوت

۴ مهر – ۲۵ سپتامبر« ۱۸۸۸ ميلادي» زادروز اليوت

«تي. اس. اليوت» شاعر، نويسنده و نمايشنامه نويس مشهور، در يك خانواده انگليسي در شهر «سنت لوييس» آمريكا به‌دنيا آمد. وي كه پس از خواندن «رباعيات خيام» در ۱۴سالگي، ذوق و هنر شاعرانهاش را كشف كرد، به‌عنوان شاعر بزرگ مدرنيست قرن بيستم شناخته شد.

 

 

درگذشت کارل مان گیورگ سیگبن

درگذشت کارل مان گیورگ سیگبن

 ۴ مهر – ۲۵ سپتامبر« ۱۹۷۸ ميلادي» درگذشت کارل مان گیورگ سیگبن

فیزیک‌دان شهیر سوئدی است. وی در سال ۱۹۲۴ موفق به دریافت جایزه فیزیک نوبل گردید. او این جایزه را به خاطر کشفیات و پژوهش‌هایش درباره طیف‌سنجی پرتو ایکس دریافت کرد. مان توانست با اصلاح دستگاه اسپکترومتر، به اندازه گیری دقیقی از طول موج اشعه ایکس تولید شده از اتمهای مختلف برسد.

 

 

پيمان صلح ايران و روم

پيمان صلح ايران و روم

۴ مهر – ۲۵ سپتامبر« ۴۲۲ ميلادي» پيمان صلح ايران و روم 

در اينروز عهدنامه صلح ايران باستان و روم قديم، كه به جنگ مذهبي ايران و روم معروف است به امضاي طرفين رسيد. بر اساس اين معاهده پيروان دين «مسيحيت» و «زرتشت» ميتوانستند در دو كشور «ايران» و «روم» مراسم مذهبي خود را آزادانه انجام دهند.