در خاطره روزها ۵ مهر ۱۳۹۷- ۲۷ سپتامبر

اندازه متن
Aa Aa

 

در خاطره روزها ۵ مهر ۱۳۹۷

مرگ بر خميني» در خيابانها

مرگ بر خميني» در خيابانها

۵ مهر ۱۳۶۰- ۲۷سپتامبر« مرگ بر خميني» در خيابانها

در اين روز واحدهاي ميليشياي مجاهد خلق و رزم آوران پاكباز آزادي، با جسارتي ستودني در خيابانها، رودرروي پاسداران مسلح خميني خروشيدند و با شعار «مرگ بر خميني _ زنده باد آزادي»، سنگفرش خيابانها را با خون خود رنگين كردند.

 

 

زادروز گراسيا دله دا

زادروز گراسيا دله دا

۵ مهر – ۲۷ سپتامبر« ۱۸۷۱ ميلادي» زادروز گراسيا دله دا

نویسنده  و داستان‌نگار زن چيره‌دست ايتاليايي و برنده جايزه ادبي نوبل است. که دهها داستان نوشت. داستانهاي او كه نوعي زندگينامه تخيلي هستند تفاوت شخصيت انسانها را منعكس مي‌كنند. معروفترين داستانهاي او كه به ديگر زبانها ترجمه شده‌اند عبارتند از: بادهاي نفرت، بعد از طلاق، كبوتر و شاهين، رقص گردنبند و …

 

 

پرتاب موشك آريان

پرتاب موشك آريان

۵ مهر – ۲۷ سپتامبر« ۲۰۰۳ ميلادي» پرتاب موشك آريان

«اتحاديه اروپا» پس از سالها پروژة تحقيقاتي، موفق به پرتاب يك ماهواره تحقيقاتي همراه با موشك «آريان ۵» به سمت كرة ماه شد. اين ماهواره ۴۰۰ كيلو گرمي كه «اسمارت» نام دارد، از مركز فضايي«گويان» فرانسه، به سوي ماه رفت تا به تحقيقات علمي بپردازد.

 

 

تسلط طالبان بر كابل

تسلط طالبان بر كابل

۵ مهر – ۲۷ سپتامبر« ۱۹۹۶ ميلادي» تسلط طالبان بر كابل

«طالبان»، كه در مدارس مذهبي آوارگان افغانستان آموزش ديده و بعد بر نواحي جنوبي افغانستان مسلط شده بودند، در اين روز شهر كابل را تصرف كردند و «نجيب الله» (رئيس دولت کمونيستي سابق) را پس از شكنجه تيرباران کردند.

 

 

استقلال مكزيك

استقلال مكزيك

۵ مهر – ۲۷ سپتامبر« ۱۸۲۱ ميلادي» استقلال مكزيك

در اين روز  نيروهاي استعمار اسپانيا بر اثر فشار انقلابيون مسلح «مكزيك»، شهر «مكزيكوسيتي» را تخليه كردند و به كشور خود بازگشتند. مكزيك بيش از سه قرن تحت استعمار اسپانيا بود كه بر اثر مبارزات مردم، در اين روز به استقلال رسيد.