در خاطره روزها ۶ مهر ۱۳۹۷- ۲۸ سپتامبر

اندازه متن
Aa Aa

 

در خاطره روزها ۶ مهر ۱۳۹۷

درگذشت لویی پاستور

درگذشت لویی پاستور

 ۶ مهر – ۲۸ سپتامبر« ۱۸۹۵ ميلادي» درگذشت لویی پاستور

شیمی‌دان و زیست‌شناس مشهورفرانسوی که شهرت وی مدیون شناخت نقش باکتریها در بروز بیماری و کشف واکسن ضد هاری می‌باشد. همچنین عمل پاستوریزه‌کردن که از نام او گرفته شده، از ابداعات این دانشمند نامدار است. پاستور نخستین کسی است که پی به واگیردار بودنسیاه‌زخم گوسفندان برد.

 

 

درگذشت جمال عبدالناصر

درگذشت جمال عبدالناصر

۶ مهر – ۲۸ سپتامبر« ۱۹۷۰ ميلادي» درگذشت جمال عبدالناصر

«جمال عبدالناصر» چهرهٌ ملي جهان عرب، كه عميقاً از مبارزات دكتر «محمد مصدق»، تأثير پذيرفته بود، در سال ۱۹۵۴ با به دست‌گرفتن حاكميت و ملي كردن «كانال سوئز»، محبوبيت زيادي در مصر و در دنياي عرب كسب كرد. او براثر سكتة قلبي درگذشت.

 

 

تقسيم لهستان بين شوروي و آلمان

تقسيم لهستان بين شوروي و آلمان

۶ مهر – ۲۸ سپتامبر« ۱۹۳۹ ميلادي» تقسيم لهستان بين شوروي و آلمان

در اين روز نيروهاي آلمان نازی از غرب و نيروهاي شوروي از شرق، در لهستان به يكديگر رسيدند. ارتش ۷۰۰ هزار نفري «لهستان» از هم پاشيده شد و وزيران امورخارجة «آلمان» و «شوروي» «فون رپپن ترپ» و «مولوتف» در مسكو قرارداد تقسيم لهستان را امضاء كردند.

 

 

درگذشت نويسندهٌ ”موبي ديك”

درگذشت نويسندهٌ ”موبي ديك”

۶ مهر – ۲۸ سپتامبر« ۱۸۹۱ ميلادي» درگذشت نويسندهٌ ”موبي ديك”

رمان‌نویس، شاعر و نویسنده داستان‌های کوتاه آمریکایی است. او پس از غرق شدن كشتياش، به جزيرهيي ناشناس پناه برد و در چنگال بوميان اسير شد. پس از فرار و بازگشت به آمريكا، خاطراتش را منتشرکرد رمان موبی‌دیک او یکی از برترین شاهکارهای ادبیات آمریکا و جهان شناخته شد.

 

 

نبرد «يورك تاون»

نبرد «يورك تاون»

۶ مهر – ۲۸ سپتامبر« ۱۷۸۱ ميلادي» نبرد «يورك تاون»

۹ هزار انقلابی مسلح مهاجرنشین انگلیسی آمریکای شمالی با کمک شش هزار سرباز فرانسوی و حمایت توپ‌های ناوگان فرانسه به نیروهای انگلیسی در «یورک تاون» واقع در ساحل خلیج چساپیک (ایالت ویرجینیا) حمله کردند. این نبرد چندروزه به شکست انگلیسی‌ها و تامین استقلال مهاجرنشین‌ها تحت نام «ایالات‌متحده آمریکا» انجامید.