در خاطره روزها ۷ مهر ۱۳۹۷- ۲۹ سپتامبر

اندازه متن
Aa Aa

در خاطره روزها ۷ مهر ۱۳۹۷

اعلام برنامه دولت موقت

اعلام برنامه دولت موقت

۷ مهر ۱۳۶۰- ۲۹سپتامبر« اعلام برنامه دولت موقت

 به دنبال تشكيل جلسات متعدد «شوراي ملي مقاومت»، برنامة دولت موقت «جمهوري دمكراتيك اسلامي ايران» توسط مسئول شورا امضا شد و در اين روز به اطلاع عموم مردم ايران رسيد. اين برنامه شامل سه فصل و ۲۹ ماده، سياستهاي اصلي «شوراي ملي مقاومت» را در دوران انتقال روشن ميكند.

 

 

نخستين تراموای برقی

نخستين تراموای برقی

۷ مهر – ۲۹ سپتامبر« ۱۸۸۵ ميلادي»  نخستين تراموای برقی

نخستین تراموای برقی در جهان در بلکپول، انگلستان افتتاح شد. این تراموا دارای ۱ خط، ۳۸ ایستگاه و ۱۷٫۷ کیلومتر طول می‌باشد که با ۶۰۰ولت جریان مستقیم کار میکند. این سیستم در سال مالی 2017/2018 حدود 5.2 میلیون مسافر جابجا کرده است.

 

 

خارج ‌ساختن لیبی ازدست عثمانی

خارج ‌ساختن لیبی ازدست عثمانی

 ۷ مهر – ۲۹ سپتامبر« ۱۹۱۱ ميلادي»  خارج ‌ساختن لیبی ازدست عثمانی

كشور ليبي از اوايل قرن شانزدهم ميلادي بخشي از قلمرو امپراتوري عثماني بود و تا سال 1835م كه مستقيماً تحت نظارت دولت عثماني قرار گرفت. دولت استعمارگر ايتاليا از ضعف دولت عثماني استفاده كرد و با يورش به اين منطقه، آن را از دست امپراتوري عثماني خارج ساخت.

 

 

درگذشت اميل زولا

درگذشت اميل زولا

۷ مهر – ۲۹ سپتامبر« ۱۹۰۲ ميلادي»  درگذشت اميل زولا

«اميل زولا» نويسندة مشهور فرانسوي و خالق مكتب «ناتوراليسم» در ۶۲ سالگي درگذشت. در نگرش «ناتوراليسم» طبيعت را بايد حتيالامكان همانطور كه هست توصيف كرد. «زولا» در تصوير اوضاع اجتماعي و حالات افراد، قدرت خارق‌العاده‌يي داشت و معتقد بود داستان بايستي برتفكر علمي متكي باشد.

 

 

درگذشت مخترع ديزل

درگذشت مخترع ديزل

۷ مهر – ۲۹ سپتامبر« ۱۹۱۳ ميلادي»  درگذشت مخترع ديزل

 

مهندس «رودلف ديزل» آلمانی مخترع موتورهاي احتراقي ديزلي پس از پايان تحصيلات در انگلستان به آلمان برگشت و تحقيقاتش را بر روي موتورهاي احتراقي آغاز كرد. او در سال ۱۸۹۲ موتور احتراقي خود را كه با سامانه‌ي اشتعال كار ميكرد، عرضه كرد.