در خاطره روزها ۸ مهر ۱۳۹۷- ۳۰ سپتامبر

اندازه متن
Aa Aa

 

در خاطره روزها ۸ مهر ۱۳۹۷

مرضيه در جشنوارة بابِل

مرضيه در جشنوارة بابِل

۸ مهر ۱۳۷۷- ۳۰سپتامبر مرضيه در جشنوارة بابِل

در اين روز آمفي‌تئاتر باستاني «بابِل»كه محل «باغهاي معلق»، يكي از عجايب هفتگانهٌ جهان است و ۳ هزار سال قدمت دارد، شاهد هنرنمايي بانوي آواز ايران بود. اين جشنواره ميزبان ۶۰ گروه هنري از ۳۲ كشور جهان بود.

 

 

درگذشت چارلز فرانسیس ریشتر

درگذشت چارلز فرانسیس ریشتر

 ۸ مهر – ۳۰ سپتامبر« ۱۹۸۵ ميلادي»  درگذشت چارلز فرانسیس ریشتر

زلزله شناس آمریکایی شهرت او بیشتر به سبب پدیدآوردن مقیاس لرزه‌نگاری ریشتر است که تا هنگام پدید آمدن بزرگای گشتاوری در ۱۹۷۹ میلادی مقیاس معمول اندازه‌گیری قدرت زمین لرزه به‌شمار می‌رفت. اين مقياس، بزرگا و اندازه زمين لرزه‌ها را مشخص می‌کند.

 

 

قتل‌عام بابی یار

قتل‌عام بابی یار

۸ مهر – ۳۰ سپتامبر« ۱۹۴۱ ميلادي»  قتل‌عام بابی یار

کشتار ۳۳٬۷۷۱ یهودی به‌دست یک واحد ویژه «اس اس» آلمان نازی در دره تنگی به نام «بابی یار» در حد فاصل شمالی شهر کیف در اوکراین در عرض ۳۶ساعت در این روز به‌پایان رسید. این واقعه هولوکاستی به «قتل‌عام بابی یار» شهرت یافت. دراین قتل‌عام نیروهای نازی به همه زنان تجاوزکردند.

 

 

 

زادروز دوکندیاک

زادروز دوکندیاک

۸ مهر – ۳۰ سپتامبر« ۱۷۱۴ ميلادي»  زادروز دوکندیاک

فيلسوف فرانسوي معتقد به جدايي روح و جسم از يكديگر و مادر زادي نبودن «تمايل به عقايد» است. کندوياک که در علم منطق، روانشناسي و اقتصاد هم صاحب نظر بود به آموزش و پرورش مردم و کسب معلومات و اطلاعات توجه ويژه داشت. او از فلاسفه    Sensationalism بود.

 

 

توافقنامه مونیخ

توافقنامه مونیخ

۸ مهر – ۳۰ سپتامبر« ۱۹۳۸ ميلادي»  توافقنامه مونیخ

سر انجام در چنين روزي هرچهار قدرت اروپايي اعلاميه اي را امضاء كردند كه طبق آن دست هيتلر باز گذارده شده بود كه اگر دولت پراگ از تسليم «سودتنلند» به آلمان خودداري ورزد بتواند با توسل به نيروي مسلح آن را بگيرد.