در خاطره روزها ۹ مهر ۱۳۹۷- ۱ اکتبر

اندازه متن
Aa Aa

 

در خاطره روزها ۹ مهر ۱۳۹۷

نخستين اعتصاب کارمندان در ايران

نخستين اعتصاب کارمندان در ايران

۹ مهر« ۱۲۸۶ خورشیدی» ۱ اکتبر نخستين اعتصاب کارمندان در ايران

كاركنان وزارت امور خارجة ايران در اينروز دست به اعتصاب زدند كه به نتيجه رسيد. آنها خواهان بركناري «ميرزا جواد خان سعدالدوله» از سمت «وزارت امور خارجه» و جايگزين شدن «علاء السلطنه» بودند. درگيري كارمندان با «سعدالدوله» از همان هفتة اول وزارت او آغاز شده بود.

 

 

تأسيس جمهوري خلق چين

تأسيس جمهوري خلق چين

۹ مهر – ۱ اکتبر « ۱۹۴۹ ميلادي»  تأسيس جمهوري خلق چين

«مائو» در ميدان «صلح آسماني پكن» در برابر صدها هزار چيني تأسيس «جمهوري خلق چين» را اعلام كرد. ايرانيان از اواخر قرن دوم پيش از ميلاد اين كشور را به خاطر خاندان سلطنتياش «چين» خواندند و اين اسم جهانگير شد.

 

 

v

محكوميت سران حزب نازي

۹ مهر – ۱ اکتبر « ۱۹۴۶ ميلادي»  محكوميت سران حزب نازي

يك روز پس از شناسايي ۲۲ تن از سران آلمان نازي به عنوان جنايتكار جنگي، دادگاه نظامي شهر نورنبرگ، ۹تن از آنان را به مرگ محكوم ساخت، از ميان آنان تنها «هرمان گورينگ» پيش از اعدام در سلول زندان خودکشي کرد.

 

 

حكومت فرانكو در اسپانيا

حكومت فرانكو در اسپانيا

۹ مهر – ۱ اکتبر « ۱۹۳۶ ميلادي»  حكومت فرانكو در اسپانيا

«فرانسيسکو فرانکو» ديكتاتور «اسپانيا» بر جمهوريخواهان پيروز شد و حكومت مطلقة خود را اعلام كرد. وي سپس با بهراه انداختن يك جنگ خونين داخلي، ده‌ها سال با ديکتاتوري حكومت كرد. در سال ۱۹۷۵ «فرانكو» درگذشت. در يك بازنگري به قانون اساسي، اسپانيا به دموكراسي بازگشت.

 

 

درگذشت لوئیس سیمور بازت لیکی

درگذشت لوئیس سیمور بازت لیکی

۹ مهر – ۱ اکتبر « ۱۹۷۲ ميلادي»  درگذشت لوئیس سیمور بازت لیکی

دیرین‌شناس، باستان‌شناس و مردم‌شناس بریتانیایی کنیایی متولد کبته کنیا بود.

او به همراه همسرش ماری لیکی و بعدها فرزندان آنها، کشف‌های مهمی درفسیلهای انسان انجام دادند. فسیل‌هایی که او در شرق آفریقا کشف کرد بسیار کهن‌تر از کشفیات قدیم بودند، و ثابت کردند تمرکز تکامل انسان نه در آسیا بلکه درآفریقا بوده‌است.