در خاطره روزها ۱۰ مهر ۱۳۹۷- ۲ اکتبر

اندازه متن
Aa Aa

 

در خاطره روزها ۱۰ مهر ۱۳۹۷

حمله آلمان به مسکو

حمله آلمان به مسکو

۱۰ مهر – ۲ اکتبر « ۱۹۴۱ ميلادي»  حمله آلمان به مسکو

۳۸روز پس از حمله متفقین به ایران به بهانه جانبداری از آلمان، حمله تمام عیار آلمان برای تصرف شهر مسکو آغاز شد که با ضد حمله ژوکوف، مارشال شوروی، در هم شکسته شد و این شکست به روحیه نظامیان آلمانی شدیدا آسیب وارد آورد. ژوکوب چهارسال بعد موفق به فتح برلن شد.

 

 

زادروز گاندي

زادروز گاندي

۱۰ مهر – ۲ اکتبر « ۱۸۶۹ ميلادي»  زادروز گاندي

گاندی رهبر سیاسی و معنوی هندی‌ها بود که ملت هند را در راه آزادی از استعمار امپراتوری بریتانیا رهبری کرد. او استفاده از هر نوع خشونت برای رسیدن به مقاصد را رد می‌کرد. مردم هند از او با عنوان پدر ملت یاد می‌کنند. زادروز وی در هند یک روز تعطیل ملی است.

 

 

زادروز رهبر بردگان

زادروز رهبر بردگان

۱۰ مهر – ۲ اکتبر « ۱۸۰۰ ميلادي»  زادروز رهبر بردگان

نات ترنر سیاهپوستی آفریقایی‌تبار بود که در ویرجینیا به‌دنیاآمد. او گمان می‌کرد خدا او را برگزیده است تا مردمش را از بردگی رهایی بخشد. ترنر در ۱۸۳۱باتعدادی از بردگان دست به‌شورش زد و۵۰نفر از سفیدپوستان را کشتند. بزودی او و ۱۶نفر دیگر از شورشیان دستگیر شده و پس از محاکمه به دارآویخته شدند.

 

 

تصرف بيت‌المقدس

تصرف بيت‌المقدس

۱۰ مهر – ۲ اکتبر « ۱۱۸۷ ميلادي»  تصرف بيت المقدس

پس از 10 سال جنگ، «صلاح الدين ايوبي» بيت المقدس را از دست نيروهاي صليبي خارج ساخت و آنان را از «انتاكيه»، «بندر صور» و «طرابلس»  بيرون كرد. وي بعد از درگذشت «سلطان مصر» خود را «سلطان مصر و سوريه»خواند و به جنگ صليبيون اروپايي شتافت.