در خاطره روزها ۱۱ مهر ۱۳۹۷- ۳ اکتبر

اندازه متن
Aa Aa

در خاطره روزها ۱۱ مهر ۱۳۹۷

جنگ موسولینی و حبشه

جنگ موسولینی و حبشه

۱۱ مهر – ۳ اکتبر « ۱۹۳۵ ميلادي»  جنگ موسولینی و حبشه

اين جنگ كه به دستور موسوليني، ديكتاتور فاشيست ايتاليا آغاز شده بود. در نهايت، به پيروزي ايتاليا انجاميد و حبشه به تصرف ايتاليايي‏ها درآمد. از اين زمان دوران استعمار ايتاليا بر حبشه آغاز شد و تا سال 1941م به درازا كشيد.

 

 

استقلال عراق

استقلال عراق

۱۱ مهر – ۳ اکتبر « ۱۹۳۲ ميلادي»  استقلال عراق

كشور «عراق» كه براي ساليان، جزيي از امپراتوري عثماني بود و بعد از «جنگ جهاني اول» تحت استعمار «انگلستان» قرار گرفته بود، در اين روز استقلال خود را به دست آورد.

 

 

زادروز نخستين زن خبرنگار جنگ

زادروز نخستين زن خبرنگار جنگ

۱۱ مهر – ۳ اکتبر « ۱۸۸۵ ميلادي»  زادروز نخستين زن خبرنگار جنگ

«سوفيا تردول» نمايشنامه نويس آمريكايي، نخستين روزنامه نگار زن بود كه در ميان آتش و خون خبرهاي مربوط به انقلاب «مكزيك» را پوشش داد. وي در جريان انقلاب خونين «مكزيك» توانست با «پانچو ويلا» رهبر انقلابيون در پناهگاهش  مصاحبه كند.

 

 

اولین پرتاب موشک

اولین پرتاب موشک

۱۱ مهر – ۳ اکتبر « ۱۹۴۲ ميلادي»  اولین پرتاب موشک

با کار شبانروزی 15هزار دانشمند آلمانی زیرنظر ورنر فون براون، موشك V2 به طول 14متر، مركب از 50هزار قطعه به وزن تقريبي 13تن، با سرعت دوهزار متر در ثانيه، پرتاب شد. نقطه اوج اين موشك، 90كيلومتر بود و فاصله 180كيلومتر را تا فراز درياي بالتيك با موفقيت پيمود.

 

 

اختراع پولاد در ايران

اختراع پولاد در ايران

۱۱ مهر – ۳ اکتبر « ۵۰۰ ميلادي»  اختراع پولاد در ايران

اختراع «پولاد» (آهن آبديده كه قابليت چكش خواري ندارد) در اين روز به نام «ايران» در تاريخ عمومي صنعت ثبت شده است. از آن پس، ايرانيان جنگ افزارهاي خود را از «پولاد» تهيه ميكردند و در ميان ساير ملل برتري تسليحاتي داشتند.