در خاطره روزها

اندازه متن
Aa Aa

قتل ملکه کره

۱۶ مهر – ۸ اکتبر « ۱۸۹۵ ميلادي» قتل ملکه کره

سفير ژاپن در كره كه موفق نمي شد از ملكه «مين» رئيس كشورکره، براي وطن خود امتياز سياسي بگيرد، دو آدمكش را اجير كرد كه به صورتي به كاخ سلطنتي كره راه يابند و در آنجا جلب اعتماد كنند و در فرصت مناسب، ملكه انعطاف ناپذير را مقتول سازند كه چنين شد.

 

 

زمین لرزه در چند کشور

۱۶ مهر – ۸ اکتبر « ۲۰۰۵ ميلادي» زمين لرزه در چند كشور

زمین لرزه 7.6 ریشتری با شدت زیاد مظفرآباد کشمیر را لرزاند و خسارات و ویرانی فراوانی به بار آورد. حدود هشتاد و هفت هزار کشته و حدود ۷۵ هزار مجروح و دو میلیون و هشتصدهزار بی‌خانمان بجای گذاشت. شدت زلزله آنقدربود که در افغانستان، تاجیکستان، هند، چین و … احساس شد.

 

 

دستگیری چه‌گوارا

۱۶ مهر – ۸ اکتبر « ۱۹۶۷ ميلادي» دستگیری چه گوارا

ارنستو «چه» گوارا، پزشك و انقلابي سوسياليست آرژانتيني كه در انقلاب كوبا مرد شماره 2به‌شمار میرفت، به بوليوي رفت تا راه و رسم انقلاب کردن را به‌كشاورزان و بوميان بياموزد، در زد و خورد با ژاندارمهاي بوليوي دستگير و همان روز و يا روز بعد، به همراه 6تن از يارانش كشته شد.

 

 

زادروزاتو هاینریش واربورگ

۱۶ مهر – ۸ اکتبر « ۱۸۸۳ ميلادي» زادروزاتو هاینریش واربورگ

زیست‌شناس آلمانی برنده جایزه نوبل فیزیولوژی و پزشکی در سال ۱۹۳۱ که به خاطر کشف مکانیزم آنزیم بود. او فرزند امیل واربورگ فیزیکدان آلمانی بود. واربورگ یکی از بیوشیمیستهای پیشتاز قرن بیستم بود.

 

 

زادروز مارینا ایوانوونا تسوتایوا

۱۶ مهر – ۸ اکتبر « ۱۸۹۲ ميلادي» زادروز مارینا ایوانوونا تسوتایوا

شاعر و نویسنده اهل روسیه بود. در سوربن فرانسه درس خواند و در ۳۱ اوت ۱۹۴۱ مدتی پس از آنکه همسرش به جرم خیانت تیرباران شد با حلق‌آویز کردن خود از درختی خودکشی کرد. زندگی او با سختی و دربدری گذشت. فرزند کوچکش در اثر گرسنگی در نوانخانه در مسکو مرد.