در خاطره روزها

اندازه متن
Aa Aa

 

اعدام چه‌گوارا

اعدام چه‌گوارا

۱۷ مهر – ۹ اکتبر « ۱۹۶۷ ميلادي» اعدام چه‌گوارا

«ارنستو چه گوارا» انقلابي بزرگ آمريكاي لاتين، كه نقش برجسته يي در انقلاب «كوبا» داشت، پس از سرنگوني ديكتاتور «كوبا» روانة «بوليوي» شد تا به همراه انقلابيون عليه استبداد «بوليوي» بجنگد. او بعد از ۱۱ماه پايداري حماسي پرحادثه در جنگل‌هاي «بوليوي» مجروح، دستگير و اعدام شد.

 

 

جمهوری خمر (کامبوج)

جمهوری خمر (کامبوج)

۱۷ مهر – ۹ اکتبر « ۱۹۷۰ ميلادي»جمهوری خمر (کامبوج)

کامبوج پس از ۱۰۰ سال استعمار فرانسویان به رهبری شاهزاده سیهانوک در سال ۱۹۵۳ به استقلال رسید. در 1970 درحالیکه شاهزاده ، در سفر خارج بود، ژنرال لون نول، نخست‌وزیر، دست به کودتا زد و جمهوری خمر را تشکیل داد. کامبوج بعدا باز هم به نوعي سلطنتي باز گشت کرد.

 

 

حمله شبانه به لندن

حمله شبانه به لندن

۱۷ مهر – ۹ اکتبر « ۱۹۴۰ ميلادي»حمله شبانه به لندن

لوفت وافه (نيروي هوايي آلمان) در يك حمله شبانه به لندن، كليساي سنت پال را بمباران كرد. سنت پال یکی از بناهای مشهور این شهر شناخته می‌شود. ساخت این کلیسا که در اواخر سده هفدهم توسط سر کریستوفر رن طراحی گردیده است در اوایل سده هجدهم در ۱۷۱۰ به پایان رسید.

 

 

ترور پادشاه يوگوسلاوي

ترور پادشاه يوگوسلاوي

۱۷ مهر – ۹ اکتبر « ۱۹۳۴ ميلادي»ترور پادشاه يوگوسلاوي

در اين روز پادشاه «يوگوسلاوي» به دست يك ناسيوناليست «كروات» ترور شد و «پتر» پسر ۱۰ ساله اش را به جايش نهادند! اين قتل باعث سوء ظن «صربها» نسبت به ساير مليتهاي کنفدراسيون «يوگوسلاوي» و نيز دشمني با مجارها و ايتالياييها شد که در طول زمان گسترش يافت.

 

 

ترور رئیس کشور یونان

ترور رئیس کشور یونان

۱۷ مهر – ۹ اکتبر « ۱۸۳۱ ميلادي»ترور رئیس کشور یونان

كاپوديسترياس Kapodistrias ديپلمات امپراتوري روسيه و متولد يونان كه پس از اعلام استقلال اين كشور از سلطه عثماني، با سازش قدرتهاي اروپايي رئيس كشور مستقل يونان شده بود به‌دست پسر و برادر مردي كه به‌زندان افتاده بود به‌قتل رسيد. وي نخستين رئيس كشور مستقل يونان پس از 2هزار سال بود.