ترامپ در آیوا: ایران برای بقای خود تقلا میکند و با شورش در شهرها مواجه است

اندازه متن
Aa Aa

اشتراک گذاری:

پارلمان اروپا- استراسبورگ

اجلاس گروه دوستان ايران آزاد

به‌مناسبت روز جهاني عليه اعدام

 

محكوميت موج اعدام‌ها و نقض حقوق بشر

توسط  دیکتاتوری آخوندی

همبستگي با قيام سراسري مردم ايران

 

پاول تليتچکا – نايب‌رئيس پارلمان اروپا از جمهوري چک

در اجلاس گروه دوستان ايران آزاد در مقر پارلمان اروپا در استراسبورگ كه به‌مناسبت روز جهاني عليه اعدام با حضور نمايندگان برجستة اين پارلمان از گروه‌ها و كشورهاي مختلف برگزار شده بود، پاول تليتچکا نايب‌رئيس پارلمان اروپا از جمهوري چک در سخنراني خود، مماشات مقام‌هاي اتحادية اروپا با رژيم آخوندي و ديدار با نمايندگان فاشيسم ديني حاكم بر ايران را محكوم كرد و گفت:

اغلب شاهد آن هستيم كه فدریکا موگرینی به نمایندگی از اتحادیه اروپا  با نمايندگان ديكتاتوري حاکم برایران كه مسئول كشتار مردم بيگناه هستند ملاقات كرده و فراخوان مي دهد، اين كار چه معني دارد؟  يك نفر اين كار را خيلي ساده يك عمل شرمگينانه توصيف مي كرد ولي اگر بخواهيم ملاقات با مقامات چنین رژیمی را به‌صورت وسيع‌تري توصيف كنيم، باید بگوییم که اين كار زير پا گذاشتن ارزش‌ها و اصول ما است و من فكر مي كنم كه در اين رابطه بايد اقدامي انجام داد و مطمئن هستم كه اين گروه مي تواند كاري در اين رابطه انجام دهد

نايب‌رئيس پارلمان اروپا در بخش ديگري از اين سخنرانيش ضمن يادآوري ملاقاتش با خانم مريم رجوي گفت: «من حمايت و همبستگي قاطع خود را با مقاومت مردم ایران ابراز مي‌كنم

 

مارک دمسماکر – نمايندة پارلمان اروپا از بلژيک

در جلسة استراسبورگ، مارک دمسماکر نمايندة پارلمان اروپا از بلژيک با اشاره به اعدام سه زنداني سياسي كرد و استمرار اعدام متهمان نوجوان توسط ديكتاتوري آخوندي، گفت:

طي ماه سپتامبر ما شاهد ۳۰ اعدام بوده‌ايم که به‌طور متوسط يک اعدام در روز است. اين بر اساس گزارش‌هاي رسانه‌هاي حكومتي است.  در همين حين در اروپا يک تهديد تروريستي از جانب رژيم ايران،‌ دولت‌هاي ما را بيدار کرد. توطئة ناموفق حمله و بمب‌گذاري در گردهمايي سالانة اپو زیسیون ایران در پاريس توسط يک ديپلمات (رژيم) ايران (و در واقع توسط) يک دیپلومات تروريست (اين رژيم) مستقر در وين طراحي شده بود. اسدي مواد منفجره را به يک زوج تحويل داد. آنها در صبح روز برگزاري مراسم پاريس دستگير شدند و اسدي هم در آلمان دستگير شد. اين نمونه منحصر به‌فرد است. من شخصاً تابحال مورد مشابهي را نشنيده‌ام که يک ديپلمات ارشد شخصاً درگير تروريسم در خاک ما در اروپا باشد. بسيار تشويق‌کننده است که دولت فرانسه اکنون دست به عمل زده و بر اين‌که «چنين تهديدي در خاک ملي ما نمي‌تواند بي‌پاسخ بماند» تأکيد کرده است».

مارك دمسماكر، تأكيد كرد: «عملکرد هيستريک رژيم عليه سازمان مجاهدين خلق و عليه شوراي ملي مقاومت ايران به‌روشني نشان مي‌دهد كه (اين) جنبش تهديد واقعي آخوندهاست. اين جنبش يک جايگزين دموکراتيک براي اين رژيم است. ما در اروپا بايد آنها را به‌رسميت بشناسيم. بايد دولت‌هاي خود و اتحادية اروپا را وادار کنیم تا سياست جاري مماشات با رژيم ايران را متوقف کنند

يوزو رادوش – نمايندة پارلمان اروپا از کرواسي

يوزو رادوش نمايندة پارلمان اروپا از کرواسي در آغاز سخنانش، گفت:

جلسة امروز ما كه به‌مناسبت روز جهاني عليه مجازات اعدام برگزار مي‌شود، هم‌زمان است با سي‌امين سالگرد قتل عام 30 هزار زنداني سياسي در ايران در تابستان 1988. اپوزيسيون ايران در آن زمان و در حال حاضر بزرگ‌ترين جنبش مقاومت و  آلترناتيو دموکراتيک براي رژيم ايران بوده و هست.

کشتارها که با سند و مدرک ثبت شده‌اند به‌دست مقامات ارشد رژيم در آن زمان انجام شد. کساني که اين دستورات وحشيانة مرگ را در رابطه با هزاران مدافع شجاع حقوق بشر صادر کردند، تا همين امروز در بالاترين مقامات سلسله‌مراتب قدرت در (حكومت) ايران قرار دارند، از جمله در دولت باصطلاح مدره روحاني.

يوزو رادوش دربارة قيام سراسري مردم ايران، گفت: «از زمان شروع قيامها در اواخر دسامبر سال گذشته، تفاوتهاي زيادي در ايران به وجود آمده است. تظاهرات و اعتصاب‌ها در ايران ادامه دارد

آخوندها بر سر بزرگ‌ترين ذخاير انرژي جهان با درآمدهاي بي‌انتها نشسته‌اند. مشکل اين است که آنها نمي‌خواهند يک ريال هم براي مردم هزينه کنند و مي‌خواهند تمام اين پول را در جيب خود بگذارند يا به نيروهاي سرکوبگر در داخل يا خارج کشور بدهند.

وقتي که آخوندها سرنگون شوند ما در اروپا نبايد در سمت اشتباه باشيم. ما بايد از قيام و از اعتراض‌کنندگان حمايت کنيم. آنها آيندة ايران آزاد هستند.

 

يان زهراديل – نمايندة پارلمان اروپا از جمهوري چک

يان زهراديل نمايندة پارلمان اروپا از جمهوري چک از ديگر سخنرانان اجلاس استراسبورگ، اظهار داشت:

ما شاهد آن هستيم كه اپوزيسيون (ايران) به‌خوبي سازمانيافته است و شاهد اعتراضات تودهيي در داخل ايران هستيم، ما هم‌چنين شاهد رسوايي‌هاي سياسي رژيم ايران در اروپا هستيم و اين‌كه چگونه يك ديپلومات داراي مصونيت اين رژيم، به يك عمل تروريستي دست ميزند.

يان زهراديل در ادامة سخنانش به حمايت از مقاومت مردم ايران و مجاهدان اشرفي فراخوان داد و بر لزوم مقابله با توطئه‌هاي رژيم آخوندي تأكيد كرد.

 

پتري سارواما – نمايندة پارلمان اروپا از فنلاند

پتري سارواما نمايندة پارلمان اروپا از فنلاند در سخنان خود، با تأكيد بر اين‌كه پيروزي مردم ايران در برابر ديكتاتوري آخوندي اجتناب‌ناپذير است، گفت:

سركوب هيچ‌گاه پيروز نخواهد شد.  مسيري كه ديكتاتوري آخوندها از همان آغاز (حكومتش) انتخاب كرد، صرفاً مسيري بي‌ثبات بوده است.

خيلي ساده‌پنداري است كه فكر كنيم اين تغيير (در ايران) رخ نخواهد داد. ».

 

اشتفان اک – نمايندة پارلمان اروپا از آلمان

يكي ديگر از سخنرانان جلسة استراسبورگ، اشتفان اک نمايندة پارلمان اروپا از آلمان بود؛ وي گفت: «

وضعيت ايران تحت حاكميت سركوبگرانة رژيم ايران بسيار وخيم است. به‌خصوص در زمينة حقوق بشر.

اعدام بيگناهان هم‌چنان به ميزان بالايي در جريان است. روابط متقابل اتحادية اروپا و (رژيم) ايران به‌جاي همبستگي و ايستادن در كنار جامعة ايران كه تحت شرايط نقض مستمر حقوق بشر توسط رژيم آخوندها در رنج و عذاب است، قبل از هر چيز بر تجارت استوار است».

اشتفان اك با اشاره به وجوه مختلف سركوبگري ديكتاتوري آخوندي، از جمله دستگيري روزنامه‌نگاران و وبلاگ‌نويسان، مسدود كردن شبكه‌هاي اجتماعي و سركوب و تبعيض عليه زنان، قوميت‌ها و مليت‌ها، افزود: «

آخوندهاي (حاكم بر) ايران، از مذهب به‌عنوان يك ابزار براي نگه‌داشتن قدرت سياسي سوءاستفاده كردهاند. اكنون زمان بركناري اين رژيم فرا رسيده است. آنها بايد عواقب كارهاي خودشان را دريابند و ما نبايد از بلند كردن صداي اعتراض خودمان در اين پارلمان سر باز بزنيم. سران (رژيم) ايران بايستي فوراً به اعدام‌ها پايان بدهند و زندانيان سياسي را آزاد كنند و به حقوق بشر احترام بگذارند. ولي من فكر نميكنم آنها تمايلي به چنين كارهايي داشته باشند. بنابراين آنها بايد هر چه زودتر تغيير داده شوند. اين بايد پيام بسيار روشن و بلند ما براي آنها باشد.».

منبع: اجلاس گروه دوستان ايران آزاد – پارلمان اروپا- مقر استراسبورگ – ۳ اكتبر ۲۰۱۸

بیشتر بخوانید:

استراسبورگ-قطعنامه مصوب پارلمان اروپا در محکومیت نقض حقوق بشر در ایران

پارلمان اروپا-استراسبورگ – حمایت از قیام در ایران-جلسه علیه اعدام در آستانه روز جهانی اعدام

اشتراک گذاری: