در خاطره روزها

اندازه متن
Aa Aa

زلزله در الجزایر

زلزله در الجزایر

۱۷ مهر – ۹ اکتبر « ۱۹۸۰ ميلادي»زلزله در الجزایر

در اثر زلزله‌ای به بزرگی ۷٫۳ ریشتر در شهر (شلف کنونی) الجزایرحداقل 2633 کشته و 8369 مجروح و بیش از ۳۰۰ هزار نفر بی‌خانمان شدند. این زلزله تا شعاع 550 کیلومتری احساس شد. و با پس‌لرزه های 6.2 ریشتری ادامه یافت. این بزرگترین زلزله در این کشور بوده  است.

 

 

استقلال کشور فیجی

استقلال کشور فیجی

۱۸ مهر – ۱۰ اکتبر « ۱۹۷۰ ميلادي»استقلال كشور فيجي

در اين روز كشور «فيجي» استقلال خود را به دست آورد. اين مجمع الجزاير واقع در شرق «استراليا» و در وسط «اقيانوس آرام» قرارداد و بيش از يك قرن از مستعمرات انگلستان بود. «فيجي» متشكل از ۸۴۰ جزيره است.

 

 

اعلام استقلال کوبا

اعلام استقلال کوبا

۱۸ مهر – ۱۰ اکتبر « ۱۸۶۸ ميلادي»اعلام استقلال کوبا

كارلوس مانوئل یک قهرمان انقلابی بود . او مزرعه‌دار بود، بردگان خود را آزادکرد و اعلامیه استقلال کوبا را اعلام‌کرد. کوبا در این زمان مستعمره قدیمی اسپانیا بود. باین ترتیب جنگهای ده ساله ( 1868-78) شروع شد و درنهایت منجر به‌استقلال کوبا شد. در کوبا ازاو به‌عنوان  “پدر سرزمین مادری” یادمیکنند.

 

 

اعلام جمهوری در چین

اعلام جمهوری در چین

 ۱۸ مهر – ۱۰ اکتبر « ۱۹۱۲ ميلادي»اعلام جمهوري در چين 

 

از 1907تا 1911، پنج شورش عليه امپراتوري منچو چين صورت‌گرفت. دربار وقتی با اعدام صدها تن نتوانست مردم را آرام‌کند، مخالفان را دعوت به مذاکره‌کرد. پس از تشكيل مجلس مؤسسان و تصویب جمهوری چین و انقراض امپراتوري منچو، سون يات سن، در سال‏روز قيام مردم، تأسيس جمهوري چين را اعلام‌كرد.

 

 

شکست پروتستانها

شکست پروتستانها

۱۸ مهر – ۱۰ اکتبر « ۱۵۷۵ ميلادي» شكست پروتستانها

جنگ مذهبي فرانسويان، به شكست پروتستانها انجاميد و «دوك دو گيز» حكمران كاتوليك ها برنده شد.  یکی از دلایل مهم شروع این جنگ، منازعات فرقه‌ای میان دودمان‌های اشرافی فرانسه ماننددودمان بوربون و گویس محسوب می‌شد.