با تحریم آمریکا، نفت ایران از بازار جهانی حذف می شود

اندازه متن
Aa Aa

 

 تحریم آمریکا

با نزدیک شدن مرحله دوم تحریم های اقتصادی آمریکا علیه رژیم ایران که بخش های انرژی و مالی آنرا هدف قرار می دهد عربستان سعودی اعلام کرد

می‌خواهد با افزایش تولید ۴ میلیون بشکه‌ای نفت خام در ماه نوامبر، نفت مورد نیاز هندوستان را تامین کند.

عربستان سعودی که بزرگ‌ترین صادرکننده نفت خام در جهان است در نظر دارد با این کار، کمبود نفت ایران در بازار را جبران کند.

خبرگزاری رویترز نیز گزارش داد شرکت‌های بزرگ هندی مانند هندوستان پترولیوم، بهارات پترولیوم، صنایع ریلاینس و پالایشگاه پتروشیمی مانگالاور هرکدام یک میلیون بشکه نفت اضافی برای ماه نوامبر خریداری کرده‌اند.

 

عربستان جای خالی نفت ایران را پر می کند

ولیعهد عربستان سعودی گفته است با کاهش فروش نفت رژیم ایران، کشورش به همراه سایر کشورهای عضو اوپک، نفت مورد نیاز بازار جهانی را تأمین می‌کند.

محمد بن سلمان، ولیعهد و وزیر دفاع عربستان سعودی در مصاحبه‌ای که روز جمعه ۱۳ مهر در پایگاه خبری بلومبرگ منتشر شد، گفت ایالات متحده آمریکا از ریاض خواسته است در مورد تأمین نفت بازار جهانی تضمین بدهد.

او در مورد همکاری عربستان سعودی با دولت دونالد ترامپ گفت: «ایالات متحده عملاً از عربستان سعودی و دیگر اعضای اوپک خواست که به آنها اطمینان بدهیم کاهش تولید از جانب رژیم ایران را جبران خواهیم کرد. همین اتفاق هم افتاد. ما در مقابل هر بشکه نفت کاهش یافته ایران، ۲ بشکه نفت صادر کردیم.»

خبرگزاری بلومبرگ، ۱۲ اردیبهشت۹۷ در مطلبی به قلم« ایلن میلیگان» نوشت ممکن است تا اواسط ۲۰۱۹ رژیم ایران روزانه ۸۰۰هزار بشکه نفت تولید کند.

پیشتر گزارش شده بود که روسیه و عربستان سعودی با یکدیگر به توافق رسیده‌اند که میزان تولید خود را برای جبران کمبود نفت ایران در بازار افزایش دهند.

اصرار آمریکا بر کاهش صادرات نفت ایران

جان بولتون، مشاور امنیتی کاخ سفید روز جمعه ۵ اکتبر اعلام کرد ایالات متحده برای جایگزین کردن نفت ایران در بازار هند «تلاشی مضاعف» خواهد کرد. او افزود : «من و دیگر اعضای دولت با مقامات ارشد هند در این زمینه گفتگو کرده‌ایم.»

واشنگتن از دولت‌های جهان و شرکت‌های نفتی پیوسته خواسته‌ است همزمان با تحریم‌ نفتی ایالات متحده علیه این کشور در چهارم نوامبر، خرید نفت خام از ایران را قطع کنند.

بسیاری از کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که فروش نفت ایران پس از این تاریخ بیش از ۱ میلیون بشکه در روز کاهش خواهد داشت.

مطالب مرتبط:

تحریم ایران، سقوط تولید نفت ایران به یک و نیم میلیون بشکه در روز

اوپک: تولید نفت ایران کاهش یافت

کاهش شدید تولید و فروش نفت ایران

با تحریم آمریکا، نفت ایران از بازار جهانی حذف می شود