در خاطره روزها

اندازه متن
Aa Aa

 خاطره روزها

دور دوم جنگ بوئرها با انگلستان

دور دوم جنگ بوئرها با انگلستان

۱۹ مهر – ۱۱ اکتبر « ۱۸۹۹ ميلادي» دور دوم جنگ بوئرها با انگلستان 

بوئرها، کشاورزان مهاجر هلندي مستقر در آفريقاي جنوبي بودند. این مهاجرین کالونیست بوده و بدلیل فشارهای وارده از اروپا به آفریقای جنوبی رفته و دو جمهوری برای خود ایجادکردند. در جنگ اول انگلیسی‌ها خودمختاری جمهوري ترانسوال آنها را پذیرفتند. در جنگ دوم بوئرها انگلیسی‌ها را مجبورکردند که  تشکیل جمهوري فدرال آفريقاي جنوبي را بپذیرد.

 

 

زادروز نويسندة شهير فرانسه

زادروز نويسندة شهير فرانسه

۱۹ مهر – ۱۱ اکتبر « ۱۸۸۵ ميلادي» زادروز نويسندة شهير فرانسه

«فرانسوا مورياك» نويسندة بزرگ قرن بيستم فرانسه ۸۵ سال عمركرد. «دفترچه سياه» يكي از داستانهاي معروف و «بيوگرافي شارل دوگل» بهترين تأليف غير داستاني او است. «مورياك» همواره از آزادي و رعايت حقوق انسان‌ها حمايت ميكرد، در سال ۱۹۵۲ برنده جايزه «نوبل» ادبي شد.

 

 

شورش سياهپوستان به رهبري بوگل

شورش سياهپوستان به رهبري بوگل

۱۹ مهر – ۱۱ اکتبر « ۱۸۶۵ ميلادي» شورش سياهپوستان به رهبري بوگل

پل بوگل روحانی مسیحی در جامائیکا مستعمره انگلستان، دست به یک راهپیمایی برضد فقر، تبعیض و بی‌عدالتی زد. در این راه‌پیمایی صدها تن از زنان و مردان سیاه‌پوست شرکت‌کردند. این شروع شورش خلیج مورانت بود. دولت انگلستان دستور دستگیری و اعدام بوگل را صادرکرد و متعاقبا او را دستگیر و حلق‌آویز کردند.

 

 

سركوب ۲ قيام در مجارستان

سركوب ۲ قيام در مجارستان

۱۹ مهر – ۱۱ اکتبر « ۱۸۴۹ ميلادي و 1956 میلادی» سركوب ۲ قيام در مجارستان

در 1849ارتش روسیه تزاری به‌درخواست امپراتوری اتریش وارد شد و انقلاب استقلال‌طلبانه مجارها به رهبری لایوس کوسوت را سرکوب‌کرد.لایوس خواستار استقلال مجارستان از اتریش بود. ۱۰۷سال بعد در ۱۹۵۶ارتش شوروی به‌مجارستان نیرو فرستاد و قیام مجارهایی را که ناگی Nagy رهبر آن بود و خواهان خارج‌شدن از بلوک شرق بودند، سرکوب‌کرد.

 

 

درگذشت رد فاکس

درگذشت رد فاکس

۱۹ مهر – ۱۱ اکتبر « ۱۹۹۱ ميلادي» درگذشت رد فاکس

رد فاكس Redd Foxx» كمدين سیاهپوست بزرگ آمريكا در 68 سالگي در لس‌آنجلس درگذشت. نام اصلي اش «جان سانفورد» بود. پخش سريال «سانفورد و پسر» پر بيننده‌ترين برنامه‌هاي سرگرم‌كننده تلويزيوني است. اين سريال در مغازه اوراق فروشي «سانفورد و پسر» كه «رد» آن را امپراتوري خود مي‌خواند روي مي‌دهد.