در خاطره روزها ۲۰ مهر ۱۳۹۷- ۱۲ اکتبر

اندازه متن
Aa Aa

انفجار ناوشكن آمريكايي در يمن

انفجار ناوشكن آمريكايي در يمن

۲۰ مهر – ۱۲ اکتبر « ۲۰۰۰ ميلادي» انفجار ناوشكن آمريكايي در يمن

ناوشكن آمريكايي «كول» در بندر عدن يمن هنگام سوخت‌گیری منفجرشد. این عمل به وسیله دو بمب‌گذار انتحاری با استفاده از یک قایق حامل مواد منفجره در نزدیکی ناوشکن صورت گرفت. در این عمل تروریستی، ناوشکن به شدت آسیب دیده، ۱۷ خدمه کشته و حداقل 39تن مجروح شدند.

 

 

سفر ۳ فضانورد باهم به فضا

سفر ۳ فضانورد باهم به فضا

۲۰ مهر – ۱۲ اکتبر « ۱۹۶۴ ميلادي» سفر ۳ فضانورد باهم به فضا

۳ فضا نورد «شوروي» سابق با سفينة «وسخود ۱» به فضا رفتند. اين نخستين بار در تاريخ فضانوردي بود كه با يك سفينه ۳ فضا نورد به مدار زمين فرستاده ميشدند. سر نشينان اين سفينه «كوماروف»، «فئوكيستوف» و «يگورف» بودند.

 

 

درگذشت آناتول فرانس

درگذشت آناتول فرانس

۲۰ مهر – ۱۲ اکتبر « ۱۹۲۴ ميلادي» درگذشت آناتول فرانس

آناتول فرانس نويسندة بزرگ فرانسوي در دكة كوچك کتاب‌فروشي پدرش با كتاب آشنا شد، از كودكي شوق شديدي به مطالعه پيداكرد. «جنايت سيلوِستِر بونار» نخستين اثر معروف «آناتول» است، سال ۱۹۱۴ با اثر «عصيان فرشتگان» به اخذ جايزة نوبل نايل آمد.

 

 

اعدام ادیت كاول

اعدام ادیت كاول

۲۰ مهر – ۱۲ اکتبر « ۱۹۱۵ ميلادي» اعدام ادیت كاول

ادیت کاول انگلیسی از ۲۰سالگی وارد حرفه پرستاری شد. در جنگ جهانی اول بدون تبعیض به‌مداوای مجروحان دو طرف جنگ می‌پرداخت. او به 200تن از سربازان متفقین برای فرار از بلژیک اشغال شده توسط آلمانها، کمک‌کرد. به همین خاطر به‌مرگ محکوم شد. به‌رغم فشارهای بین المللی برای نجاتش، تیرباران شد.

 

 

ميلادي»كشف قارهٌ آمريكا

ميلادي»كشف قارهٌ آمريكا

۲۰ مهر – ۱۲ اکتبر « ۱۴۹۴ ميلادي»كشف قارهٌ آمريكا

«كريستف كلمب» دريانورد معروف۱۴۵۱ تا ۱۵۰۱كه از مدتها قبل بازرگانان ايتاليايي را به كشف راه دريايي هندوستان» ترغيب مي‌كرد. کشتی های تحت فرماندهی او از عرض اقیانوس اطلس گذشت و به جای هندوستان به جزایر آنتیل (باهاما واقع در آب‌های شمال کوبا) رسید.کلمب هرگز ندانست که قاره‌ای ناشناخته را کشف کرده‌است.