در خاطره روزها ۲۳ مهر ۱۳۹۷- ۱۵ اکتبر

اندازه متن
Aa Aa

 

در خاطره روزها ۲۳ مهر ۱۳۹۷  

اولين سفينه فضايي چين

اولين سفينه فضايي چين

۲۳ مهر – ۱۵ اکتبر « ۲۰۰۳ ميلادي» اولين سفينه فضايي چين

اولين سفينة فضايي «چين» به نام «كشتي آسماني شمارة ۵» از صحراي «گبي» در مغولستان چين، به فرماندهي سرهنگ خلبان «يانگ لي وي» ۳۸ ساله به مدار زمين رفت و بامداد پنجشنبه ۱۶ اكتبر ۲۰۰۳ در دشت «گبي» به زمين بازگشت.

 

 

تظاهرات عليه جنگ

تظاهرات عليه جنگ

۲۳ مهر – ۱۵ اکتبر « ۱۹۶۵ ميلادي» تظاهرات عليه جنگ

جنبش کارگری کاتولیک یک مراسم ضد جنگ در مانهاتان برگزار کرد که شامل آتش زدن کارت‌های خدمت سربازی می شد. این نخستین اقدام از نوع خود بود. البته  این کار مطابق قانون جدید یعنی«قانون خدمت انتخابی» منجر به دستگیری می‌شود.

 

 

زادروز فریدریک ویلهِلم نیچه

زادروز فریدریک ویلهِلم نیچه

۲۳ مهر – ۱۵ اکتبر « ۱۸۴۴ ميلادي» زادروز فریدریک ویلهِلم نیچه 

نیچه فیلسوف، شاعر، منتقد فرهنگی، آهنگساز و فیلولوژیست کلاسیک بزرگ آلمانی و استاد لاتین و یونانی بود که آثارش تأثیری عمیق بر فلسفه غرب و تاریخ اندیشه مدرن بر جای گذاشته‌است. در ۲۴سالگی، به کُرسی فیلولوژی کلاسیک در دانشگاه بازل دست یافت که جوان‌ترین فرد در نوع خود در تاریخ این دانشگاه به‌شمارمی‌رود.

 

 

آغاز تبعيد ناپلئون

آغاز تبعيد ناپلئون

۲۳ مهر – ۱۵ اکتبر « ۱۸۵۱ ميلادي» آغاز تبعيد ناپلئون

تبعيد «ناپلئون بناپارت» در جزيره «سنت هلنا» که ۲هزارکيلومتر تا خشکي فاصله دارد، آغازشد. وي كه پس از شکست در جنگ «واترلو» خود را تسليم کرده بود، ۶ سال در يک خانة چوبي به‌سر برد و سال ۱۸۲۱درگذشت.

 

 

اعدام پیر لاوال

اعدام پیر لاوال

۲۳ مهر – ۱۵ اکتبر « ۱۹۴۵ ميلادي» اعدام پیر لاوال

«پير لاوال» كه در زمان اشغال فرانسه، نخست وزير «دولت ويشي» بود و با هيتلر از در سازش درآمده بود به‌جرم خيانت به فرانسه اعدام شد. وي در دفاع از خود اين اتهام را ردكرده و گفته بود كه در آن زمان اگر اين كار نمي‌كرد فرانسه نابود و بسياري از فرانسويان كشته مي‌شدند.