در خاطره روزها

اندازه متن
Aa Aa

 

در خاطره روزها ۲۴ مهر ۱۳۹۷  

درگذشت ژينت لوفور

درگذشت ژينت لوفور

۲۴ مهر – ۱۶ اکتبر « ۲۰۰۵ ميلادي» درگذشت ژينت لوفور

«ژينت لوفور» معلم فداكار، مدافع فعال حقوق بشر و برابري حقوق زنان بود. او از روز كودتاي 17 ژوئن عليه مقاومت، با تمام وجودش به دفاع از «مريم رجوي» برخاست و خودش را جزيي از خانوادة بزرگ مقاومت ايران ميدانست. در دیداری از اشرف، مشتی از خاک اشرف را برای مریم رجوی برد.

 

 

چين اتمي شد

چين اتمي شد

۲۴ مهر – ۱۶ اکتبر « ۱۹۶۴ ميلادي» چين اتمي شد

«چين» در سالروز آغاز راه‌پيمايي طولاني، مسلح به «سلاح اتمي» شد و از لحاظ تعداد سلاحهاي هسته يي در رديف سوم قرار گرفت. دولت «چين» در اين روز تاكيد كرد كه تنها به منظور دفاع از مردم «چين» اقدام به اين كاركرده است.

 

 

درگذشت آلبرت ميچنر

درگذشت آلبرت ميچنر

۲۴ مهر – ۱۶ اکتبر « ۱۹۹۷ ميلادي» درگذشت آلبرت ميچنر

« جيمز آلبرت ميچنر» نويسنده معروف آمريكايي در 90سالگي درگذشت. او بیش از 40كتاب در زمينه هاي مختلف نوشته است و اولين كتابش با عنوان «افسانه هاي اقيانوس آرام» برندة جايزه «پوليتزر» شد. «ميچنر» در داستان «هاوايي» اين جزاير را به مردم معرفي‌كرد. کتابهایش بیشتر تخیلی بود. به تحقیقات دقیق در مورد کتابها معروف بود

 

 

زادروز «يوجين گلد ستون»

زادروز «يوجين گلد ستون»

۲۴ مهر – ۱۶ اکتبر « ۱۸۸۸ ميلادي» زادروز «يوجين گلد ستون»

«يوجين گلدستون» Eugene Gladstone O’Neill نمايشنامه نويس شهير آمريكايي  و برنده جایزه ادبی نوبل در سال 1936 بود او 65 سال زندگي كرد. «گلدستون» كه پدر همسر«چارلي چاپلين» هنرمند فقيد سينما بود با نمايشنامه هاي خود تئاتر و سينما را به زندگي روزمره مردم نزديك كرد.

 

 

اعدام ماري آنتوانت

اعدام ماري آنتوانت

۲۴ مهر – ۱۶ اکتبر « ۱۷۹۳ ميلادي» اعدام ماري آنتوانت

«ماري آنتوانت» خواهر امپراتور «اتريش» و همسر «لويي شانزدهم» پادشاه فرانسه در «دادگاه انقلاب فرانسه» به اعدام محكوم و در ملاءعام با گيوتين گردن زده شد. آنتوانت اشراف‌زاده، ولخرج و خوشگذران بود مردم فرانسه از او بیزار بودند و این بیزاری را در روزنامه‌های بومی آن زمان به نمایش می‌گذاشتند