اندازه متن
Aa Aa

 

 

شهادت فرخي؛ سرودخوان آزادي

شهادت فرخي؛ سرودخوان آزادي

۲۵ مهر« ۱۳۱۸خورشیدی » ۱۷ اکتبر شهادت فرخي؛ سرودخوان آزادي

«محمد فرخي يزدي» شاعر آزادی‌خواه مدافع مشروطه، درشعری حاکم یزد را افشاکرد که لبانش را دوخته و به‌زندان انداختند. او نماینده یزد درمجلس شد. سپس به‌آلمان گریخت. دربرگشت زندانی و به‌طرز مشکوکی درگذشت.گفته می شود در سال 1318 فرخی با تزریق آمپول هوا توسط پزشک احمدی به قتل رسیده.

 

 

 

درگذشت فردريك شوپن

درگذشت فردريك شوپن

۲۵ مهر – ۱۷ اکتبر « ۱۸۴۹ ميلادي» درگذشت فردريك شوپن

  «فردريك شوپن» موسيقيدان بزرگ لهستاني كه از 7 سالگي نواختن پيانو را آغاز كرد، نخستين كنسرتش را در 8 سالگي اجرا كرد. وي به خاطر پشتيباني از مقاومت ملي مردم لهستان، در آغاز جواني مجبور به ترك وطن شد و به فرانسه رفت.

 

 

 

ابرنواختر کپلر

ابرنواختر کپلر

۲۵ مهر – ۱۷ اکتبر « ۱۶۰۴ ميلادي» ابرنواختر کپلر

ابرنو اختر  SN 1604 Supernova  بوسیله کپلر کشف و تا سه هفته بعد دیده میشد.  از تمام اجرام آسمانی به اسثتنا خورشید، ماه و زهره درخشانتر بود. مکان ظاهری این ابرنواختر در صورت فلکی مارافسای قرار دارد. مکان واقعی آن در ۲۰٬۰۰۰سال نوری از زمین است و با چشم غیرمسلح دیده می‌شد.

 

 

 

درگذشت خبرنگار انقلابي آمريكا

درگذشت خبرنگار انقلابي آمريكا

۲۵ مهر – ۱۷ اکتبر « ۱۹۲۰ ميلادي» درگذشت خبرنگار انقلابي آمريكا

«جان ريد» كه براي تهيه اخبار انقلاب «مكزيك» به انقلابيون پيوست و براي پوشش خبرهاي جنگ جهاني، سرباز شد و به جبهه رفت، در 33 سالگي به علت بيماري تيفوس در «مسكو» درگذشت.

 

 

 

مهاجرت آلبرت اینشتن

مهاجرت آلبرت اینشتن

۲۵ مهر – ۱۷ اکتبر « ۱۹۳۳ ميلادي» مهاجرت آلبرت اینشتن

در پي آغاز تضييقات شديد در خاك آلمان براي يهوديان، آلبرت اينشتن به آمريكا فراركرد و تا پايان عمر در اين كشور ماند. اینشتن  فیزیک‌دان نظری  بیشتر به خاطر نظریّه نسبیت و سهم عمده‌اش در بسط تئوری کوانتوم و مکانیک آماری معروف است. او برنده جایزه نوبل فیزیک  ۱۹۲۱برای کشف قانون اثر فوتوالکتریک میباشد.

 

 

 

 

در خاطره روزها