بحران ارز باردیگر بر پلکان صعود

اندازه متن
Aa Aa

گزارش خبری:بحران ارز باردیگر بر پلکان صعود

یکی از کارشناسان اقتصادی رژیم به نام صادق ملکی طی یادداشتی دولت روحانی را عامل بالا پایین شدن تصنعی نرخ ارز دانست و نوشت: « همه کسانی که با دلار سر و کار دارند، می دانند حقیقت چیست. همه چیز روشن است. دلار را کسی کنترل می کند که دلار در دستان اوست. در ایران دلار عمدتا در دست دولت است هرچند که با تحریم حجم آن کم می شود اما باز دولت بزرگترین بازیگر آن بوده و خواهد بود».

این کارشناس هشدار داد و خطاب به روحانی که چند روز پیش گفت آمریکا هر کاری را که می‌توانست بکند کرده و کار بیشتری از دستش ساخته نیست نوشت: « با اعتماد مردم بازی نکنید. دلار به این قیمت نخواهد ماند واگر مذاکره ای صورت نگیرد و ساختار بر همین روند بچرخد افزایش نرخ ارز با توجه به تحریم های پیش رو امری مورد انتظار است. اظهار این سخن که امریکا هر کاری از دستش بر می آمد را انجام داده است، منجر به سست کردن اراده های روزهای سخت تر می شود. نه به خود و نه به مردم، دروغ نگوییم».

در حالی که این کارشناس تنها چاره را در مذاکره می‌داند، دهقان یکی از اعضای مجلس ارتجاع

درجلسه پر تشنج مجلس رژیم در روز یکشنبه نوسانات ارزی را ناشی از پذیرش FATF دانست و گفت: ملت ایران بدانند علت اینکه دلار در این کشور به 18 – 19 هزار تومن رسید اجرای الزامات FATF توسط دولت بود علت اینکه کشور در زمینه اقتصادی دچار بحران شد».

اما برخی کارشناسان افزایش نرخ ارز در شرایط کنونی را ناشی از کاهش صادرات نفت و در نتیجه کاهش درآمد رژیم می‌دانند و در این موارد سهلترین کار برای رژیم دست کردن در جیب مردم از طریق افزایش نرخ ارز یا در واقع کاهش باز هم بیشتر ارزش پول ملی و وارد آوردن  فشارهای اقتصادی باز هم بیشتر به مردم است. عنوان سرمقاله روزنامة آرمان 16مهر: «درآمد ریالی مردم در برابر هزینه‎های بر پایه دلار» گویای همین واقعیت است.

بنا به گزارش منابع اقتصادی، صادرات نفت ایران طی هفته نخست ماه اکتبر ۵٠٠ هزار بشکه در روز کاهش یافته و از ١ میلیون و ٦۰۰ هزار بشکه در ماه سپتامبر گذشته به ١ میلیون و ١٠٠ هزار بشکه در روز رسید. برخی منابع نفتی گزارش می‌دهند که صادرات نفت ایران حتی به کمتر از یک میلیون بشکه در روز رسیده است.

به گزارش رویتر، صادرات نفت خام ایران در هفته اول ماه اکتبر کاهش بیشتری داشته و این امر ناشی از تحریم‌های آمریکا میباشد.

رویتر خاطرنشان می‌کند که میزان صادرات نفت ایران در ماه آوریل حداقل 2.5 [دو و نیم] میلیون بشکه در روز و در ماه سپتامبر 1.6 [یک ممیز شش] میلیون بشکه در روز بوده است.

به گفتة‌ ناظران از آنجا که روند صادرات نفت در روزها و ماههای آینده نزولی خواهد بود، پیش‌بینی می‌شود رژیم که در چنین مواقعی تنها راه را دستبرد به جیبهای خالی و سفره‌های محقر آنها می‌داند، باز هم نرخ ارز را بالاتر خواهد برد.