در خاطره روزها ۲۸ مهر ۱۳۹۷- ۲۰ اکتبر

اندازه متن
Aa Aa

پیروزی مردم گواتمالا

پیروزی مردم گواتمالا

۲۸ مهر – ۲۰ اکتبر «۱۹۴۴ ميلادي» پيروزي مردم گواتمالا

 دون خورخه اوپیکو  ديكتاتور نظامي در «گواتمالا» به‌ وسيله قيام كارگران و دانشجويان و به رهبري افسران آزاديخواه سرنگون‌شد. در انتخابات، خوان خوزه آره والو با بیش از ۸۴درصد آرا به ریاست‌جمهوری رسید و در دوره حکومتش توانست قانون‌کار و اصلاحات‌ارضی را پیش ببرد. آره والو ظرف 6سال حكومت با 28كودتاي نظامي مواجه‌شد.

 

 

کشته شدن معمر قذافی

کشته شدن معمر قذافی

۲۸ مهر – ۲۰ اکتبر «۲۰۱۱ ميلادي» کشته شدن معمر قذافی

 سرهنگ مُعَمَّر محمد قَذّافی با کودتایی آرام حکومت محمّد ادریس سنوسی، پادشاه وقت لیبی را سرنگون‌ساخت و حکومتی ترکیبی از سوسیالیسم و اسلام طراحی‌کرده و خود رهبر لیبی شد. در فوریه ۲۰۱۱ در یک شورش عمومی، قذافی درحالی که زخمی شده بود تسلیم نیروهای انقلابی شد و پس از چند ساعت کشته شد.

 

 

 

زادروز فیلسوف بزرگ آمریکا

زادروز فیلسوف بزرگ آمریکا

۲۸ مهر – ۲۰ اکتبر « ۱۸۵۹ ميلادي» زادروز فيلسوف بزرگ آمريكا

 « جان دیویی  John Dewey یکی از معروفترین فیلسوفان آمریکایی قرن بیستم و از پیشتازان عمل‌گرایی پراگماتیسم است که آرای انقلابی‌اش در باب سرشت فلسفه، آموزش، جامعه وسیاست بحث‌های فراوانی را به وجود آورد. او در باره مصدق گفته بود: «دكتر مصدق ايران را در راهي درست، به سوي دمكراسي قرارداده است.

 

 

گسترش یکباره خاک آمریکا

گسترش یکباره خاک آمریکا

۲۸ مهر – ۲۰ اکتبر « ۱۸۰۳ ميلادي» گسترش  يكبارة  خاك آمريكا

 در اين روز سناي «امريكا» معاملة خريد «لوييزيانا» از فرانسه به مبلغ 15 ميليون دلار را پذيرفت و با اين معامله، وسعت ايالات متحده  يكباره تقريباً دو برابر شد. اين معامله در پي مذاكرات «توماس جفرسون» رئيس جمهوري وقت «آمريكا» با «ناپلئون بناپارت» انجام گرفت.

 

 

زنی که رئیس امپراتوری مقدس شد

زنی که رئیس امپراتوری مقدس شد

۲۸ مهر – ۲۰ اکتبر « ۱۷۴۰ ميلادي» زني كه رئيس امپراتوري مقدس شد

ماريا ترزا در 23سالگي رئيس «امپراتوري مقدس روم» شد.  او موفق شد بر اين امپراتوري از پراگ و بوداپست تا اسپانيا و ايتاليا و ايالات جنوبي و شرقي آلمان و نيز اتريش و مناطقی از يوگوسلاوي حكومت‌كند؛ او تنها ملكه «امپراتوري مقدس روم» در تاريخ به شمار ميرود.