نگاهی به رسانه های جهان

اندازه متن
Aa Aa

نگرانی واشنگتن از دخالت رژیم ایران و چند کشور دیگر در انتخابات کنگره را بازتاب دادند

  1. خدمتتون عرض کنم که روز گذشته خبرگزاری‌ها و رسانه‌های مهم جهان، نگرانی واشنگتن از دخالت رژیم ایران و چند کشور دیگر در انتخابات کنگره را بازتاب دادند. برنامه امروزمان را با مقاله‌ای از نشریه هیل ارگان کنگره آمریکا شروع می‌کنیم. که نوشته: « در یک بیانیه مشترک، دفتر رئیس اطلاعات ملی، اداره امنیت داخلی، وزارت دادگستری و اف.بی.آی گفتند که نگران فعالیت‌های رژیم ایران، روسیه و چین هستند که به دنبال تاثیر گذاری روی رای دهندگان و تصمیم‌گیری در انتخابات سال ۲۰۱۸ و ۲۰۲۰ هستند. این بیانیه اضافه میکنه که شواهدی مبنی بر تلاش این کشورها برای دخالت در روند رای‌دهی یا تغییر نتیجه آرا در دست نیست، اما آنها دارند خودشون را برای تهدیدهای سایبری گسترده آماده می‌کند».
  2. در مطلب بعدی، به موضوع تصمیم گروه ویژه اقدام مالی FATF مبنی بر نگه داشتن رژیم ایران در لیست خاکستری می‌پردازیم، که در این خصوص روزنامه الشرق الاوسط به‌نقل از مارشال بیلینگزلی Billingslea از مقام‌های وزارت دارایی آمریکا و رئیس کنونی گروه ویژه، نوشت: «از ۱۰ مورد از انتظارات FATF در چهارچوب «اقدام جامع» ایران، هنوز ۹ مورد آن تکمیل نشده. بیلینگزلی همچنین گفت: «ما در اجلاس عمومی خود در پاریس، ناامیدی خودمون را ابراز کردیم که اکثر مفاد طرح اقدام جامع کماکان باقی مانده. با این حال، برای تثبیت نام رژیم ایران در لیست سیاه یا خارج کردن آنها از این لیست، به این رژیم ۴ ماه دیگر فرصت داده شد» و به خبرنگار رویتر هم گفت: «این دیگر آخرین مهلت خواهد بود».

 

  1. خب، بینندگان عزیز نوبت میرسه به تحولات جهان. روز گذشته بر اثر برخورد قطار به انبوه جمعیت در نزدیکی شهر آمریت‌سار Amritsar در شمال هند حدود 60 کشته و ۲۰۰ زخمی برجای گذاشت. روزنامه هندوستان تایمز، به این حادثه دلخراش پرداخته و ازجمله نوشته: «قربانیان روی ریل و در مسیر قطار ایستاده و در حال تماشای جشن هندوی راوان افیجی (Ravan effigy) بودند و به دلیل جشن و آتش بازی صدای نزدیک شدن قطار را نشنیدند. براساس یک ویدیو که از این حادثه غم‌انگیز گرفته شده، بسیاری از قربانیان در حال فیلمبرداری با تلفن‌های همراه خود یا گرفتن سلفی بودند که این حادثه دلخراش رخ داد».

 

  1. مطلبی داریم از روزنامه نیویورک تایمز، که لغو رزمایش آمریکا و کره جنوبی را با همین عنوان درج کرده و نوشته: « جیمز متیس و همتای کره‌جنوبی او، جونگ کیونگ دو ، تصمیم گرفتند تا این رزمایش موسوم به «آس هوشیار» Vigilant Ace را طی جلسه‌ای در سنگاپور به تعویق بیندازند. دٍینا وایت، سخنگوی مطبوعاتی پنتاگون، گفت که این تصمیم برای دادن فرصت‌های بیشتر برای ادامه روند دیپلماتیک است. ژاپن هم از این موضوع مطلع شده.

تصمیم تعلیق این مانور به این دلیل صورت می‌گیرد که دولت ترامپ به تلاش‌های خودش برای رسیدن به توافقی که هدف آن کنترل جاه‌طلبی‌های هسته‌ای پیونگ یانگ است ، داره ادامه می‌دهد».

 

  1. روزنامه لوموند، مطلبی دارد که عنوانش این است: « دیدیه گیلوم Didier Guillaume وزیر جدید کشاورزی (رهبر سابق حزب سوسیالیست فرانسه) از دانشمندان خواست تا عواقب آفت‌کش‌ها را بر روی سلامتی انسان تأیید کنند»»». لوموند اختلاف نظر این وزیر را با قانون یادآوری کرده و ازجمله نوشته: «قانون بیان می‌کند که این بعهده تولید‌کنندگان آفت‌کش‌ها است که اثبات کنند محصولاتشان بر سلامتی آدمها اثری ندارد. این وزیر همچنین گفت : بررسی وضعیت کودکانی که بدون دست متولد می‌شوند، بعهده علم است که جواب بدهد. او با این اظهاراتش خشم سازمان‌های غیر‌ دولتی و چپ را بر‌انگیخت. سخنگوی انجمن «نسل‌های آینده» گفت: اینطور که آقای وزیر می‌گوید، نیست. چونکه ما در این‌صورت می‌توانیم هر محصولی را وارد بازار کنیم و بعد صبر کنیم تا کسی بر اثر استفاده از آنها بمیرد و بعد اثبات شود این محصول برای سلامت مضر بوده است»

علت نگرانی این سازمان‌های غیر دولتی، ترکیب دو ماده شیمیایی است که در این آفت‌کش‌ها بکار رفته که خطرات احتمالی دارد.

 

  1. دادگاه عالی اروپا به لهستان دستور داد تا قانونی را متوقف کند که قضات دادگاه عالی را وادار به بازنشستگی می‌کند. این، عنوان ِ مطلبی است که روزنامه واشنگتن پست به آن پرداخته و نوشته: «تصمیم غافلگیرانه دیوان دادگستری اروپا یک درگیری بالقوه بین مقامات اروپایی و دولت راست‌گرای لهستان ایجاد کرده. اتهامی که به این قانون میزنند اینه که دولت میخواهد با تغییر سن بازنشستگی، قضات سمپات خود وارد دادگاه عالی لهستان کند. مقامات لهستان پیش از این گفته بودند که این، یک امر داخلی است و اگر دادگاه عالی اروپا مداخله کند با آن مقابله میکنند. یک قاضی دادگاه منطقه‌ای لهستان که عضو برجسته کانون قضات این کشور هم است گفت: این حکم اهمیت بنیادی دارد. ما امیدواریم که به گونه‌ای این روند اخلال در قوه قضاییه لهستان متوقف شود».

 

  1. در مطلب بعدی به کاروان مهاجران به سمت آمریکا می‌پردازیم و از روزنامه نیویورک پست مطلبی داریم با این عنوان: «عزیمت کاروانی از مهاجران به سمت آمریکا، وارد مکزیک شدند». این روزنامه به پروسه این مهاجرت پرداخته و از جمله نوشته: «حدود ۴۰۰۰ مهاجر که از خشونت و فقر در کشور‌های آمریکای مرکزی فرار کرده‌اند تا به امید زندگی بهتری راهی آمریکا شوند، از مرز گواتمالا و مکزیک وارد مکزیک شدند و با پلیس محلی درگیر شدند.»

 

  1. و الان نوبت میرسه به مطالب علمی برای دوستداران علم و تکنیک. دو مطلب علمی و فن‌آوری برایتون درنظر گرفتیم. اولی از روزنامه پلیتیکو، در خصوص ایجاد یک ایستگاه فضایی در مدار ماه هست که پرسیده چرا؟ و نوشته: «یکی از عناصر اصلی نقشه مسیر اکتشافی ناسا، دروازه‌ است که به‌عنوان «یک ایستگاه فضایی به دور ماه» خواهد چرخید و قراره میزبان فضانوردانی باشه که قصد سفر به فضا را دارند. اما در مقابل، نظریه‌های مخالفی در مورد چنین پروژه سنگینی هم وجود دارد. این مخالفان می‌گوید این پول می‌تواند برای انجام فعالیت‌های توسعه فضایی دیگری مورد استفاده قرار گیرد. اما بلاخره، فارغ از مناقشات بر سر هزینه چنین پروژه‌هایی، این دروازه یا ایستگاه فضایی نقطه‌ای برای حمل و نقل است. این، مکانی خواهد بود که در آن میشه اجناس یا سوخت را از وسیله‌ای به وسیله‌ دیگر منتقل کرد»

 

  1. موضوع دوم مربوط به بقایای قدیمی‌ترین فسیل انسانی در تاریخ برزیل هست که از میان خرابه‌های آتش سوزی موزه ملی این کشور، کشف شده. روزنامه O Globo ، چاپ برزیل به این موضوع پرداخته و نوشته: «این خبر توسط کلودیا رودریگز، متخصص در تیم حفاری این مؤسسه اعلام شد. در جریان آتش‌سوزی موزه برزیل بیش از ۲۰ میلیون جنس از بین رفت. او گفت: ما توانستیم جمجمه لوييزا Luzia را پیدا کنیم. البته، به‌دلیل این حادثه، این جمجمه آسیب دیده و تکه تکه شده اما ما قصد داریم روی بازسازی آن کار کنیم»

قابل توجه که فسيل موسوم به لوييزا در كاوش‌هاي باستان‌شناسي سال 1975 در حومه شهر Blue Horizente برزيل به دست آمد و در فهرست قديمي‌ترين فسيل‌هاي انساني در قاره آمريكا قرار دارد.