در خاطره روزها ۳۰ مهر

اندازه متن
Aa Aa

انتخاب رئیس جمهور برگزیده مقاومت

انتخاب رئیس جمهور برگزیده مقاومت

۳۰ مهر – ۲۲ اکتبر ۱۳۷۲ انتخاب رئيس جمهور برگزيدة مقاومت

 در اين روز آقاي «مسعود رجوي» اعلام كرد: «در كمال شعف و افتخار، مصوبة شوراي ملي مقاومت دربارة انتخاب خانم مريم رجوي به‌عنوان رئيس‌جمهور آيندة كشور را به استحضار مي‌رسانم. اين، يك انتخاب اصلح تاريخي از سوي مقاومت كبير ملي و ميهني براي سعادت ملت ايران است.

 

 

اختراع ماشین فتوکپی

اختراع ماشین فتوکپی

۳۰ مهر – ۲۲ اکتبر «۱۹۳۸ ميلادي» اختراع ماشين فتوكپي

 نخستين ماشين فتوكپي توسط «چارلزكارلسون» ساخته شد و نامش را «زيراكس» گذارد. «زيراكس» از واژه يوناني «زيروگرافي» به معناي «خشك نويسي» گرفته شده است. چارلز کارلسون فیزیکدان و مخترع آمریکایی بود که به خاطر اختراع شیوه فتوکپی خشک، «الکتروفتوگرافی» معروف است.

 

 

نخستین چترباز

نخستین چترباز

۳۰ مهر – ۲۲ اکتبر «۱۷۹۷ ميلادي» نخستين چترباز

 «آندره ژاك کارنرين» فرانسوي، در اين روز از آسمان پاريس، با چتر نجات از يک بالن در ارتفاع هزار متري پايين پريد و بر زمين فرود آمد. وي نخستين فردي به شمار مي‌آيد كه با چتر نجات فرود آمده است.

 

 

زادروز فرانتس لیست

زادروز فرانتس لیست

۳۰ مهر – ۲۲ اکتبر «۱۸۱۱ ميلادي» زادروز فرانتس لیست

 فرانتس لیست از بزرگترین آهنگسازان دوران رنسانس، نوازندگی پیانو را از ۷سالگی نزد پدر آموخت، فقط ۹سال داشت که نخستین کنسرت خود را در ادنبرگ اجرا‌کرد. گفته می‌شود بتهوون با شنیدن صدای پیانوی کودک بر پیشانی او بوسه زد. فرانتس سال‌ها بعد با اجرای 6کنسرت بزرگ هزینه بنای یادبود بتهوون را تأمین کرد.

 

 

زادروز دوریس می لسینگ

زادروز دوریس می لسینگ

۳۰ مهر – ۲۲ اکتبر «1919 ميلادي» زادروز دوریس می لسینگ

   دوریس می لسینگ نویسنده صوفی و فمینیست انگلیسی و برنده جایزه ادبیات نوبل در سال ۲۰۰۷ میلادی بود. پدر و مادرش انگلیسی و در کرمانشاه زاده شد. دو کتاب معروف او علفها آواز میخوانند و دفترچه طلایی است. در ۲۰۰۷در مصاحبه با نشریه اسپانیایی ال پائیس، از دولت وقت ایران اظهار تنفرکرد