روزها و یادها هفته اول آبان

اندازه متن
Aa Aa

۳ آبان ۱۳۹۳ اعدام شقاوت بار ربحانه جباری

حکومت ضد بشری ولایت فقیه ریحانه جباری را به جرم دفاع از خود در برابر مرتضی عبدالعلی سربندی مامور پیشین وزارت اطلاعات رژیم که قسط تجاوزبه او را داشت در زندان گوهردشت کرج اعدام کرد.

روزها و یادها هفته اول آبان

                                                    اعدام شقاوت بار ریحانه جباری                                       

ریحانه جباری در سال ۱۳۸۶ در حالی که ۱۹ سال داشت دستگیر شد و ۷ سال در زندان بود. اعدام این زندانی زن در حالی انجام شد که سازمان عفو بین‌الملل احمد شریف گزارشگر ویژه حقوق‌بشر در امور ایران و مارتین شولتز رئیس پارلمان اروپا خواستار توقف حکم اعدام وی شدند.

خانم شعله پاکروان مادر ریحانه در اولین سالگرد اعدام ریحانه نوشت، نوشت برای من بعنوان مادر و دیگرانی که دل در گرو انسانیت و گسترش عدالت دارند راهی بجزه بازخوانی هزار باره داستان ریحانه نمانده نمانده تا باردیگر این سرزمین شاهد سربدار شدن زنی که در زندان از پلیه آدمیت خارج و به انسانیت رسید نباشد.

ریحانی‌که در اوج اسرات و در پشت میله‌ها فضایل فراموش شده انسانی را با رساترین صدا فریاد زد فضایلی چون، راستی و صداقت، ایثار برای هم نوع، همدردی و مهربانی حقیقت‌طلبی، گسترش آگاهی و معلمی، ریحانی که حقیقت را حتی با جانش معامله نکرد.


۳ آبان ۱۳۸۶ تحریم ۲۲ ارگان و سردمدار سرکوبگر رژیم آخوندی توسط امریکا

در سوم آبان ۱۳۸۶ دولت امريكا ۲۲ ارگان و سردمدار سركوبگر رژيم آخوندي به ويژه نيروي تروريستي قدس

روزها و یادها هفته اول آبان

 تحریم ۲۲ ارگان و سردمدار سرکوبگر رژیم آخوندی توسط امریکا   

و سپاه پاسداران ارتجاع را به خاطر حمايت از تروريسم و تكثير تسليحات كشتار جمعي تحريم كرد و برخي از آنها را رسماً در فهرست تروريستي قرارداد.

خانم مريم رجوي، اذعان رسمي ايالات متحده نسبت به عملكرد تروريستي سپاه پاسداران، نيروي موسوم به قدس، بانكها، وزارت دفاع و ديگر موجوديتها و سردمداران رژيم آخوندي را مورد استقبال مردم ايران دانست.

خانم رجوي اين اقدام را لازمه‌ی متوقف كردن صدور تروريسم و بنيادگرايي به منطقه بويژه مداخلات رژيم آخوندي در عراق و ممانعت از دست يابي اين رژيم به بمب اتمي توصيف كرد، خانم رجوي افزود اين يك گواهي آشكار و مقدمه ضروري براي تغيير دمكراتيك در ايران و به زيركشيدن فاشيسم مذهبي توسط مردم ايران است.


 ۴آبان ماه ۱۳۱۸ درگذشت يحيي دولت‌آبادي، شاعر ميهن پرست ايران.

اي جوانان وطن نوبت آزادي ماست

روز عيش و طرب و خرمي و شادي ماست

خون خود درره اين خاك روان بايد كرد

آنچه بايد بنماييم همان بايدكرد.

يحيي دولت‌آبادي يكي از پيشقدمان آزادي دوران مشروطيت  بود كه  نقش موثري درپيشرفت اهداف انقلاب مشروطه، و خدمات ارزنده‌اي در نشر فرهنگ و ايجاد مدارس داشت.

روزها و یادها هفته اول آبان

                  درگذشت یحیی دولت آبادی شاعر میهن پرست ایران          

اوهمچنين با اشعار ميهني شورانگيز خود در دوران مشروطه و بعدازآن به دفاع از آزادي و آرمانهاي انقلابي مي‌پرداخت.

حاج ميرزا يحيي دولت آبادي در سال ۱۲۷۹ هجری قمری در دولت آباد اصفهان متولد شد، از اوان جواني به فعاليتهاي سياسي روي آورد و  تا چندي پس از استقرار مشروطيت به كارهاي فرهنگي و تاسيس مدارس و انجمنها اشتغال داشت.

او همچنین چند دوره در مجلس شوراي ملي سمت نمايندگي داشت، او دركنار فعاليتهاي سياسي به فعاليتهاي ادبي به سرودن شعر، ترجمه‌ی داستانها و اشعار، و تحرير كتب درسي نيز مي‌پرداخت.

يكي از آثار موفق او رماني است بنام شهرناز كه او آن را در سال ۱۳۳۴ قمری نوشته است. ازجمله  آثاراو مي‌توان از كتاب «علي» براي كودكان، و«حيات يحيي»  درباره‌ی تاريخ معاصر، نام برد همچنين برخي از اشعار او در دفتري با نام ارديبهشت نامه بجاي مانده است. دولت آبادي روز جمعه ۴ آبان ۱۳۱۸ شمسي در تهران براثر سكته‌ی قلبي درگذشت.