نگاهی به رسانه های جهان

اندازه متن
Aa Aa

 

  1. برنامه امروز نگاهی به رسانه‌های جهان را با مقاله‌ای از روزنامه اکونومیک تایمز شروع می‌کنیم که در رابطه با بن‌بست راه‌کارهای رژیم در دور زدن تحریم‌های آمریکا است . عنوان مطلب این روزنامه چنین است:« منوچین می‌گوید برای وارد کنندگان نفت ایران، گرفتن معافیت، سخت‌تر خواهد شد». و می‌نویسد: « وزیر خزانه داری آمریکا اعلام کرده که گرفتن معافیت از تحریم ها برای مشتریان نفتی ایران سخت‌تر از دور قبلی تحریمها بین سالهای (۲۰۱۲ تا ۲۰۱۵) خواهد بود. وی در مورد قیمت نفت میگوید: قیمت نفت هم‌اکنون هم افزایش‌یافته، من معتقدم که اطلاعات بدست آمده در حال حاضر در قیمت نفت منعکس شده‌است»

استیو منوچین، وزیر خزانه داری آمریکا تصریح کرد که: «هدف از تحریم‌ها این است که تهران را وادار به توقف مشارکتش در  درگیری‌های منطقه‌ای مثل سوریه، یمن و برنامه موشک‌های بالستیک خود کند».

او همچنین در مورد مذاکرات سوئیفت گفت: «وزارت خزانهداری در حال مذاکره با سرویس مالی سوئیفت مستقر در بلژیک است که اکثر تبادلات مالی ِ برون مرزی ِ کشورهای جهان را انجام میدهد تا ایران را از این شبکه قطع کند».

  1. روزنامه تایمز مالی هم به موضوع مشابه‌ای پرداخته، با این عنوان: «نگرانی آمریکا از روسیه که به رژیم ایران برای فرار از تحریم‌های نفتی کمک کند»»». تایمز مالی به هشدار دولت ترامپ برای رسوندن صادرات نفت ایران به صفر اشاره کرده و نوشته: « مقامات ارشد آمریکا در تلاش هستند تا کشورهای دیگر را متقاعد کنند که وادرات نفت ایران را قطع کنند، و به همین دلیل هم نگران هستند که تهران به‌دنبال مسیرهای جایگزین باشد»

جو مک مانیگل – تحلیلگر شرکت هج‌آی Hedgeye و رئیس سابق کارکنان وزارت انرژی آمریکا گفت: «روسیه به نفت نیاز ندارد و اگر در دور زدن تحریم‌ها به رژیم ایران کمک کند، در معرض تحریم‌ها قرار خواهد گرفت و عواقب بزرگی در انتظارش است».

 

  1. و در بخش تحولات جهان، روزنامه گاردین به تظاهراتی که روز شنبه در لندن برگزار شد پرداخته و در تیتر مقاله‌اش آورده: «حدود ۷۰۰ هزار نفر در فراخوان گروه «رای مردم» علیه بریگزیت راهپیمایی کردند». این روزنامه اشاره کرده که، تظاهرکنندگان بطور مسالمت‌آمیز خواهان برگزاری رفراندوم دوم در مورد بریگزیت شدند. و در ادامه نوشته: «تعداد جمعیتی که به فراخوان گروه «رای مردم» به پایتخت آمدند، از حد انتظار سازمان‌دهندگان و پلیس بیشتر شده بود. ده‌ها نماینده از همه احزاب سیاسی، شخصیت‌های هنری و همچنین ادبی هم در آن شرکت داشتند. بسیاری از مردم پرچم اتحادیه اروپا را دردست داشتند و پلاکاردهایی باخود حمل می‌کردند که به روی آن شعارهایی نظیر  «برگزیت آینده مرا دزدید» یا «دوباره از من بپرس» نوشته شده بود.

 

  1. روز گذشته، در پی خارج شدن قطار از ریل در شرق تایوان، ۱۸ نفر کشته و ۱۶۸ نفر زخمی شدند. این موضوع را از روزنامه تایوان تایمز، دنبال می‌کنیم که نوشته: « قطار سریع‌السیر پیوما Puyuma بین تایپه و استان ساحلی تای‌تونگ در شرق تایوان در حرکت بود. ۸ واگن این قطار سریع‌السیر از ریل خارج شد و ۵ واگن دیگر کاملاً واژگون شدند . امدادگران برای کمک‌های پزشکی، آتش‌نشانان و ارتش در حال کمک به مجروحان بودند تا آنها را به بیمارستان‌های محلی منتقل کنند. این قطار ۶ سال پیش ساخته شده و تعمیرات آن در سال ۲۰۱۷ به پایان رسید. در زمان حادثه سرعت قطار ۱۲۵ کیلومتر در ساعت بود. علت حادثه هنوز مشخص نشده».

 

  1. در حادثه دیگری در چین، روزنامه China Daily، به ریزش یک معدن در چین پرداخته و در تیتر مقاله‌اش آورده: «در حادثه‌ ریزش معدن ذغال سنگ در شرق چین، ۲ نفر نجات پیدا کردند، ولی ۱۸ نفر هنوز محبوس هستند». این روزنامه به جریان این حادثه پرداخته و ازجمله نوشته: «این حادثه حدود ساعت ۱۱ بعد از ظهر شنبه در یک معدن در استان شاندونگ Shandong اتفاق افتاد. علت این حادثه را انفجار یک سخره بزرگ نام بردند. هنگام وقوع حادثه بیش از ۳۰۰ کارگر در داخل معدن مشغول به کار بودند که بیشتر آنها موفق به خروج از معدن شدند اما دست‌کم ۲۲ نفر داخل معدن محبوس ماندند. البته متأسفانه دو معدنچی کشته شدند. بر اساس اظهارات مقام رسمی شرکت معدن لانگ‌یون Longyun دو سر معدن مسدود شده و امدادرسانان در حال پاک‌سازی موانع برای رسیدن به محل معدنچیان محبوس هستند».

 

  1. مجله تایم، به جریان انتخابات افغانستان پرداخته و در عنوان مطلبش آورده: «انتخابات ِ به‌تأخیر افتادة افغانستان با هرج‌و‌مرج به پایان رسید». و نوشته: « کمیسیون مستقل انتخابات مطمئن نیست که چه تعداد از ۲۱ هزار صندوق رای‌ تا عصر روز یکشنبه بسته شدند. دکتر عیسی هاشمی، یک پزشک بیمارستان گفت که چندین حمله طی جریان انتخابات وجود داشت، اما جدی‌ترین آنها در شمال کابل بود که یک بمب‌گذار انتحاری خودش را منفجر کرد و باعث کشته‌شدن سه‌تن و زخمی شدن ۲۰ تن دیگر شد. اهمیت این انتخابات برای مردم افغانستان بسیار بالا بود. برخی امیدوار بودند پارلمان کشور اصلاح شود، و سلطه جنگ‌طلبان و سیاستمداران فاسد تمام بشه و نسلی جوان‌تر و تحصیلکرده جایگزین آنها شوند. به همین ترتیب، برای آمریکا هم این امر مهمه، چون پس از ۱۷ سال جنگ و هزینه ۹۰۰ میلیارد دلاری، آمریکا بدنبال استراتژی خروج از افغانستان هست».

 

  1. و الان نوبت میرسه به مطالب علمی برای دوستداران آن. مجله نیوزویک ، ضمن درج ویدئویی به یک موجود عجیب پرداخته و نوشته: «یک خیار شناور دریایی در اعماق دریا که به اسم «هیولای مرغ بدون سر» هم شناخته می‌شود، در میان موجوداتی بود که برای اولین بار، با استفاده از تجهیزات دوربین‌های جدید توسط محققین استرالیایی فیلم‌برداری شده. اداره محیط‌زیست استرالیا گفت که این اولین باری است که این حیوان عجیب در آب‌های اقیانوس قطب جنوب فیلم برداری شده. قبل از این، تصور میرفت که این موجود عجیب فقط در آب‌های خلیج مکزیک وجود داشته باشند».

این جانداران بدنی چرم‌گون دارند و بیشتر در کف دریاها زندگی می‌کنند. نامگذاری این جانوران بخاطر اینه که بهشکل خیار هستند. خیار دریایی حیوان خزنده‌ای است که به آهستگی به روی صخره‌ها می‌خزد و تکه‌های غذا را از محیط اطراف جمع و مصرف می‌کند.

 

  1. در مطلب بعدی، روزنامه هافینگتون پست، به پدیده عجیب دیگری در سواحل یونان پرداخته و در تیتر مقاله‌اش آورده: «انبوه تار‌های عنکبوت، سواحل دریاچه Vistonida را پوشانده». این روزنامه ضمن درج تصاویر و فیلم از این ساحل می‌نویسد: «تصاویر شگفت‌آوری که این هفته از این ساحل گرفته شده، منظره کاملاً پوشیده‌ای از تار عنکبوتهای ضخیم و انبوه را نشان می‌دهد. ظاهراً، هوای گرم غیر معمول، عامل این پدیده شده است. دمای بالا، منجر به افزایش حشرات شده که غذای مطلوب عنکبوت‌ها هستند. درختان و بوته‌های اطراف ِ دریاچه به‌طول یک کیلومتر را شبکه‌ای از تارهای خاکستری رنگ پوشانده است »